Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Valkenburgu triumfoval Kessler

Jens Voigt (uprostřed) - Německý cyklista Jens Voigt (uprostřed) vyprovokoval v třetí etapě Tour de France dlouhý únik. | foto: Eric GaillardReuters

4 2006
Valkenburg - V pondělní etapě byl dojetý pár desítek metrů před cílem, ale následující den si vše vynahradil. Německý cyklista Matthias Kessler z týmu T-Mobile vyhrál ve finiši třetí etapu Tour de France, která jinak byla ve znamení dvousetkilometrového úniku pětice jezdců. Do žlutého se oblékl Belgičan Tom Boonen.

Třetí etapa Tour de France byla etapou tří zemí. Peloton v poledne odstartoval v lucemburském Esch-sur-Alzette, pak cyklisté přejeli do Belgie, kde jeli částečně po  silnicích jarní klasiky Lutych - Bastogne - Lutych, a cílem byl po 216,5 kilometrech nizozemský Valkenburg.

Do něj cyklisté dorazili po trati, která na jaře hostí Amstel Gold Race, další z tradičních jarních klasik, takže nemohli vynechat proslulé stoupání Cauberg.

Šest vrchařských prémií, dvě třetí a čtyři čtvrté kategorie, dávalo předpoklad pro úniky.

Ten první a zároveň jediný se zrodil už na šestnáctém kilometru, tedy dvě stě kilometrů před cílem. Vyprovokoval ho Němec Jens Voigt, jehož záliba jezdit před pelotonem je všeobecně známá.

K Voigtovi se vzápětí přidali Jose Luis Arrieta, Unai Etxebarria, Jerome Pineau a Christophe Laurent a náskok pětice okamžitě začal narůstat. Až k šesti minutám na zhruba 111. kilometru.

Na čele pelotonu se o tempo starala především sestava francouzského týmu Crédit Agricole hájící žlutý dres Thora Hushovda.

Virtuálně ve žlutém jel v těchto fázích etapy Voigt, z pětice uprchlíků nejlépe postavený cyklista celkového pořadí.

Na 162. kilometru po ošklivě vypadajícím pádu skončila letošní Tour pro Američana Freda Rodrigueze a Nizozemce Erika Dekkera. Druhý jmenovaný je stejně jako Voigt vyznavačem dlouhých úniků, ovšem v 93. ročníku Tour de France už fanoušky žádným takovým kouskem nepobaví.

Zhruba v těchto fázích etapy se náskok odjeté pětice začal rychle tenčit. Na 185. kilometru už byl jen lehce nad dvě a půl minuty, po dalších pěti kilometrech už nebyl ani dvouminutový. Dalo se předpokládat, že až do cíle ve Valkenburgu nevydrží.

Ale bylo to drama.

Na 200. kilometru už bylo s náskokem minuty a dvaceti vteřin v čele jen trio jezdců. Etxebarria a Pineau nestačili tempu ve stoupání na Trintelen, předposlední vrchařskou prémii dne.

Deset kilometrů před cílem vzal pořádně za tempo 35letý Arrieta, Laurent a Voigt ztráceli půl minuty, za nimi peloton další minutu.

Zatímco Laurent s Voigtem byli záhy pohlceni balíkem, Arrieta nechtěl svoji šanci pustit. Pět kilometrů před Valkenburgem měl k dobru padesát vteřin, ovšem proti hladovému pelotonu neměl šanci. Dva kilometry před cílem byl i on pohlcen a nakonec dojel se ztrátou dvou minut...

Finiš byl satisfakcí pro Němce Matthiase Kesslera. V pondělí byl jeho únik zlikvidován sotva sto metrů před cílem, ve třetí etapě ovšem jezdec týmu T-Mobile triumfálně zvedl ruce.

Druhý projel cílem Kesslerův týmový kolega Michael Rogers z Austrálie, třetí skončil Ital Daniele Bennati.

Žlutý dres vedoucího jezdce pro sebe získal Belgičan Tom Boonen, který do Valkenburgu dorazil na čtvrté pozici.

Na druhé místo celkové klasifikace se dostal Rogers, ztrácí na Boonena vteřinu. Třetí je Američan George Hincapie se ztrátou pěti vteřin.

Tour de France přišla ve třetí etapě o jednoho z velkých favoritů. Po pádu a podezření na zlomeninu klíční kosti odstoupil Španěl Alejandro Valverde, pro kterého tak nejslavnější etapový závod světa skončil předčasně stejně jako před rokem.

Výsledky 3. etapy (216,5 km): 1. Kessler (Něm.) 4:57:54, 2. Rogers (Austr.), 3. Bennati (It.), 4. Boonen (Belg.), 5. Zabel (Něm.), 6. Paolini (It.), 7. Freire (Šp.), 8.  Mazzoleni (It.), 9. Totschnig (Rak.), 10. Wegmann (Něm.) všichni -5, ...79. Padrnos (ČR) -22.
Průběžné pořadí: 1. Boonen 14:52:23, 2. Rogers -1, 3. Hincapie (USA) -5, 4. Hushovd (Nor.) -7, 5. Savoldelli (It.), 6. Bennati oba -15, 7. Landis (USA) -16, 8. Karpec (Rus.), 9. Gončar (Ukr.), 10. Kessler všichni -17, ...72. Pardnos -57.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze