Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Val Gardeně vyhrál Zurbriggen a posunul se do čela Světového poháru

Silvan Zurbriggen se raduje po vítězství v závodě Ve Val Gardeně . | foto: AP

18 2010
Druhý triumf ve Světovém poháru vybojoval v klasickém sjezdu ve Val Gardeně devětadvacetiletý Silvan Zurbriggen a posunul se do čela Světového poháru. Zatím se švýcarský univerzál radoval jen minulý rok v kombinaci v Kitzbühelu. Dnes druhého Rakušana Baumanna porazil o šest setin vteřiny.

Dokonalou jízdu předvedl už Švéd Järbyn se startovním číslem jedna. Jeho čas byl dlouhou dobu pro všechny sjezdaře nepřekonatelnou překážkou. Hvězdy jako Bode Miller, nebo Aksel Lund Svindal na něj posbírali více než vteřinovou ztrátu.

Až se jako sedmnáctý objevil na startu Švýcar Cuche a zkušenou jízdou bez jediné chybičky se posunul do vedení o celou vteřinu před Järbyna, který byl možná rád, že v patnáctistupňovém mrazu nemusel už déle stát před tabulí pro vedoucího závodníka.

Ale ani Cuche nevydržel na prestižním místě až do konce závodu. Už třicetiletý Rakušan Kröl zajel téměř stejně dokonalou jízdu jako on. Chyběla mu nicotná jedna setina vteřiny, aby se posunul na pozici průběžného lídra.

Nestačil na něj ani další zástupce Rakouska Walchhofer, který navzdory nejrychlejším časům v trénincích nakonec neměl ani na stupně vítězů. Až o sedm let mladší krajan Zurbriggen odstavil Cucheho o jedinou desetinu vteřiny na druhou příčku. Mezi ně se ještě dokázal nečekaně vtěstnat Rakušan Baumann, který tak odsunul krajana Krölla z medailových pozic. A to bylo vše. žádné překvapení s vyšším startovním číslem na tři a půl kilometru dlouho trať nevyrazilo.

Silvan Zurbriggen při vítězném sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně.

Silvan Zurbriggen při vítězném sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně.

Na startu měl být i jediný sjezdař specialista mezi českými reprezentanty Petr Záhrobský, ale po pádu ve čtvrtečním  tréninku se nakonec rozhodl, stejně jako v pátečním super-G, nestartovat. Dal přednost přípravě na další závody. A možná dobře udělal...

Hned na úvod závodu se četným fanouškům u trati zastavil dech při hororovém pádu. Krkolomné kotrmelce po téměř frestylovém letu pozadu ve stokilometrové rychlosti přežil Francouz Poisson bez významnějšího zranění. Stačilo jedno malé zachycení hranou lyže a skok ho vystřelil k nekoordinovanému letu vzduchem. Před ním upadl i Američan Sullivan a potvrdil tak, že letošní sjezd ve Val Gardeně nebude patřit mezi ty nejlehčí.

výsledky

1. Zurbriggen (Švýc.) 1:57,21, 2. Baumann (Rak.) -0,06, 3. Cuche (Švýc.) -0,10, 4. Kröll -0,11, 5. Walchhofer (oba Rak.) -0,35, 6. Fayed (Fr.) -0,57, 7. Järbyn (Švéd.) -0,60, 8. Osborne-Paradis (Kan.) -0,74, 9. Janka (Švýc.) -0,75, 10. Keppler (Něm.) -0,94 a Dixon (Kan.) -0,94.
Průběžné pořadí sjezdu (po 2 z 8 závodů):
1. Zurbriggen 150, 2. Walchhofer 145, 3. Kröll 90, 4. Cuche 89, 5. Svindal (Nor.) 85, 6. Baumann a Scheiber (Rak.) 80.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 36 závodů):
1. Zurbriggen 315, 2. Walchhofer 294, 3. Baumann 259, 4. Cuche 244, 5. Svindal 241, 6. Raich (Rak.) 238, ...29. Bank 81, 74. Trejbal (oba ČR) 14.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze