Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve spurtu byl nejrychlejší Němec Wüst

5 2000
V i t r e - Pátou etapu cyklistického závodu Tour de France, která vedla z Vannesu do Vitre a měřila 202 kilometrů, vyhrál Němec Marcel Wüst. Jezdec týmu Festina odsunul v hromadném spurtu v cílové rovince na druhé místo svého krajana Erika Zabela. Žlutý trikot nejlepšího jezdce si udržel Francouz Laurent Jalabert. Cyklistům dnes komplikoval život déšť. I když šlo jen o přeháňky, pršelo často a podstatnou část, včetně čtyř stoupání a následných sjezdů, peloton absolvoval na mokré silnici.
 Velkou postavou etapy byl další Němec Jens Voigt, který pelotonu unikl na 51. kilometru spolu s několika dalšími jezdci a nechal se dostihnout až před cílem. Voigt si moc přál vyhrát, ale neměl nikoho, kdo by mu pomohl.

Patnáct kilometrů před Vitre jeho kolegové postupně odpadávali, až pokračoval jen v doprovodu Nizozemce Erika Dekkera. Na konci se však Voigtovi už nedostávalo sil a stejně jako před dvěma lety v Pau mu první etapové vítězství na Tour uteklo v cílové rovince.

V průběhu etapy došlo k několika únikům, většina uprchlíků z nich vytěžila jen body na prémiích. První vrchařskou prémii na 23. kilometru vyhrál Ital Paolo Bettini a předstihl v hodnocení vrchařů Wüsta. Další vývoj předznamenal až únik, k němuž došlo na 51. kilometru, kdy se od pelotonu odtrhli Voigt s Belgičanem Demarbaixem. Němec pro sebe krátce poté získal první sprinterskou prémii. Po třech kilometrech se k nim připojili Nizozemci Dekker, Moerenhout a Mateos a pětice společně urazila 135 kilometrů.

V jednu chvíli měli uprchlíci před pelotonem náskok více než tří minut. Pak však v čele pelotonu zapracovali jezdci stáje ONCE s bratry Laurentem a Nicolasem Jalabertovými a náskok skupinky se začal smršťovat. V cílové rovince dojel peloton i Voigta a ve
spurtérském souboji získal vavřín Wüst.

"Je mi Jense líto, ale profesionálové si mezi sebou nic nedarují," vzkázal Voigtovi jeho krajan s etapovým vavřínem kolem krku. "Jsem ten nejšťastnější člověk na světě," radoval se Wüst.

5. etapa (202 km): 1. Wüst 4:19:05 hod., 2. Zabel (oba Něm.), 3. Zanini (It.), 4. Steels (Belg.), 5. Commesso (It.), 6. McEwen (Austr.), 7. Koerts (Niz.), 8. O'Grady (Austr.), 9. Vainsteins (Lotyš.), 10. Magnien (Fr.) všichni stejný čas, ...95. Padrnos (ČR) -10 s.

Průběžné pořadí:
1. L. Jalabert (Fr.) 14:28:25 hod., 2. Canada (Šp.) -12 s., 3. Armstrong (USA) -14, 4. Olano (Šp.) -33, 5. Jekimov (Rus.) - 43, 6. N. Jalabert (Fr.) -49, ..169. Padrnos -9:33.

Peloton cyklistů projíždí kolem zámku Josselin na 202 kilometrů dlouhé etapě z Vannes do Vitre

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze