Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve sportu je víc fair play než úskoků, míní legenda Čáslavská

Věra Čáslavská drží pamětní medaili za fair play, kterou dostala v roce 1989 v Paříži. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

27 2010
Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská bude v následujících dnech hostem Evropského kongresu fair play v Praze. Česká sportovní legenda se ocitá na správném místě, vždyť je držitelkou ceny Pierre de Coubertina, kterou jí v roce 1989 udělil Mezinárodní výbor pro fair play.

"Kam mám jít teď? Před reklamu? Ven?" Věra Čáslavská přišla na tiskovou konferenci s mírným zpožděním, o to ochotněji však po jejím skončení plnila přání novinářů i fotografů. Před médii vystoupila u příležitosti blížícího se Evropského kongresu fair play, který proběhne ve čtvrtek a v pátek v pražském hotelu Intercontinental.

Právě v něm v úterý pózovala i s cenou Pierre de Coubertina. "Mám na ni silné vzpomínky, dostala jsem ji v roce 1989, kdy byla v naší zemi neuvěřitelná atmosféra," řekla sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice.

Cenu jste získala za sportovní i životní postoje. Myslíte si, že dnes ve sportu převažuje fair play nad nepoctivostí?
Myslím, že ano. Sport obecně člověka formuje a vychovává ho. Jsem přesvědčená, že je ve sportu víc fair play než úskoků.

Jaké jsou vaše vzory v jednání fair play?
Mám tři velké vzory: za prvé Alois Hudec, sokol, který na olympiádě v Berlíně zvedl ze sedadla i Adolfa Hitlera – ten tak musel vzdát hold naší zemi a naší hymně.

A proč je zrovna on vaším vzorem fair play?
Byl to ohromně čestný a skromný člověk. A za svoji medaili nikdy nedostal žádnou odměnu. Když jsem dělala předsedkyni Československého olympijského výboru, usnesli jsme se, že bychom odměnili některé sportovce – a mezi nimi byl i pan Hudec. Nebyly to žádné velké peníze, ale on si toho přesto velmi vážil. Poslal mi nádhernou fotografii, jak letí z hrazdy, a k tomu připsal: Milá paní Věruško, tahle letka mi poprvé vydělala nějakou korunku a moc si toho vážím. Jinak jsem nikdy nic nedostal!

Věra Čáslavská drží pamětní medaili za fair play, kterou dostala v roce 1989 v Paříži.

Kdo jsou ti další?
Druhým vzorem je Emil Zátopek, jako příklad čestného člověka a sportovce, a třetím je olympijská vítězka, gymnastka Eva Bosáková.

Byla dřívější generace poctivější?
Všechno nese doba. Někde jsem četla pojednání, že sport je morálním ekvivalentem války. Svým způsobem ano – sport je dnes daleko brutálnější. Od pravidel, která hlásal Pierre de Coubertin, se to dnes odklání.

V čem konkrétně?
Sportovec už nereprezentuje jen sám sebe a svoji vlast, ale roli hrají i peníze, prestiž, národní nebo politické zájmy. Ale nepoctiví sportovci byli dříve – a jsou i dnes.

Díky modernější technice však lze podvádějící sportovce snadněji odhalit.
To rozhodně. Sportovci jsou však také daleko ostražitější.

Podporujete zavádění moderních prvků, třeba videa, do sportu?
To velice podporuji.

Litujete, že ve vaší době video nebylo?
Ano, protože video jako technika je vůbec výborná věc. Pomáhá i k tomu, že se člověk zdokonalí technicky. Dřív jsem si musela cviky sama vylepšovat podle vlastních zkušeností, to bylo těžké. Dnes bych si to pětkrát sedmkrát pustila, zopakovala a měla bych vyhráno.Najdete na iDNES.czmobilní verze