Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Špindlu shánějí pro slalomářky víc peněz, aby si udrželi Světový pohár

Před Vánoci je ve Špindlerově Mlýně lyžařsky ideální počasí. Jak bude v době březnových závodů Světového poháru? | foto: iDNES.cz

22 2010
Černá sjezdovka ve špindlerovském areálu Svatý Petr je ode dneška otevřena pro veřejnost. Pozornost se na ni ale soustředí především v polovině března. Na dva závody ženského Světového poháru připravuje Ski areál už dnes.

"Je to pro nás nová situace, nová výzva. Ale slibuju, že naši technici vše vyřeší tak, aby sjezdovka odpovídala požadavkům," uvedl ředitel areálu Jiří Beran v odkazu na tradičně nevyzpytatelné předjarní počasí v Krkonoších.

Až dosud se ve Špindlerově Mlýně konaly závody Světového poháru v prosinci nebo v lednu, kdy tam bývá o poznání méně hostů a návštěvníků než v březnu.

V nabitém kalendáři se české lyžařské středisko objevuje obrok a termín si vybírat nemůže. "Chceme dosáhnout zvýšení prize money, abychom byli schopni konkurovat. Když se nám to v lednu podaří oznámit, prospěje nám to ve snaze o uspořádání příštích světových pohárů," podotkl za organizační výbor jeho viceprezident Aleš Krýzl.

V žádné z dvou příštích sezon Mezinárodní lyžařská federace se Špindlerovým Mlýnem zatím nepočítá. "Protestovali jsme všemi možnými způsoby. Alpská komise i komise Světového poháru FIS rozhodly, že kalendáře jsou postaveny špatně, takže uzavřeny budou až na jaře příštího roku. Do té doby je prostor," dal domácím horám a fanouškům naději Krýzl.

Letošní obří slalom i slalom mají momentálně vypsány základní odměny ve výši 100 tisíc švýcarských franků na každý závod. Pořadatelé by rádi šli ještě o 20 až 25 procent výš.

Rozpočet akce ve výši dvaceti milionů korun dosud není naplněn. "Největším problémem je pokles kurzu koruny vůči euru," vysvětlil Krýzl. "S tím spojená ztráta financí z příjmu za televizní práva a zahraniční marketingová práva činí v současném okamžiku asi 1,8 milionu."

Financování přípravných prací je však zajištěno. "Sjezdovku musíme připravovat jinak než na běžný provoz. Musíme využít chladného počasí pro preparaci. Injektáže vodou trvají tři až čtyři pracovní dny," vysvětlil vedoucí technického týmu Pavel Lipanský s dodatkem, že vše se bude dít po čtvrté hodině a hojně v noci, kdy rekreační lyžaři svah již opustí.

Šárka Záhrobská rozdává autogramy. I na helmy mladých lyžařů.

Šárka Záhrobská by opět měla být velkým lákadlem pro návštěvníky Světového poháru ve Špindlerově Mlýně.

Březnový termín je zajímavý i v tom, že závodnice budou mít poslední možnost získávat v točivých disciplínách body, aby si zajistily účast mezi třicítkou účastnic finále seriálu ve švýcarském Lenzerheide. To se koná hned v následujícím týdnu.

"Nedovedu si představit, že by některá závodnice ze Světové špičky nepřijela, jen s výjimkou zranění," zdůraznil Krýzl, že očekává účast všech nejlepších slalomářek sezony.

Český pořadatel právo vyslat do každého z obou závodů šest žen. Automaticky se počítá s účastí nejlepší z nich, exmistryně světa a olympijské medailistky Šárky Záhrobské.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze