Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve druhé lize nejvíc překvapil Xaverov

13 2000
P r a h a - Druholigoví fotbalisté Hradce Králové a Opavy už mají týden vystaráno.
Druholigoví fotbalisté Hradce Králové a Opavy už mají týden vystaráno. Další soutěže pokračují, ale druhá liga už má zimní pauzu. V čele jsou podle očekávání oba exligové týmy. Nejčastěji je ale připomínán Xaverov. Nečekaně stíhá dva lídry a nechává za sebou i silné Ratíškovice, které špatně začaly.

Xaverovské překvapení

"Až mě skoro šokuje, co Xaverov dokázal," říká zkušený trenér Tomáš Pospíchal, který zápasy týmu navštěvuje. "Mužstvo má výbornou kondici, je znamenitě trénované. A je vidět i kvalita. Nechci to zakřiknout, ale kdyby Xaverov takhle pokračoval, mohl by favoritům postup znepříjemnit." Trenér Juraj Šimurka, o němž se říká, že je nejlepší letní posilou Xaverova, si také cení hry, kterou tým předvádí: "Pětadvacet bodů mě těší, ale ještě víc to, že jsou podloženy dobrým fotbalem, na který se dá dívat. Když přijde dvanáct set diváků na poslední Karvinou, tak to o lecčems svědčí." Kanonýrem týmu je s devíti góly záložník Jirka, spolu s ratíškovickým útočníkem Zemánkem nejlepší střelec soutěže.

Hradecké zkušenosti

Jestliže v Hradci Králové a v Opavě vyhlásili, že chtějí hned zpět do ligy, první a druhá příčka svědčí, že nemluvili do větru. "Zkušenosti se projevily," uznává hradecký trenér Petr Uličný. "Čtyřikrát jsme doma prohrávali, a vždycky jsme to otočili. Budeme ale muset zlepšit obranu, protože jsme dostali osmnáct gólů." K hradeckým oporám patřili hlavně osmatřicetiletý veterán Černý (8 gólů) s Barbaričem (5), tým táhli i Dvořák a Zemánek.

Opava: jiný tým i hra

V Opavě museli začít nanovo, protože tým opustilo třináct hráčů, z toho pět z užšího kádru. Vedle trenéra Bohuše Kelera pomohl zkušený středopolař Baránek, který přišel z Ostravy, jinak tým doplnili hráči z nižších soutěží. "Vzhledem k velkým změnám jsem měl trochu obavy, ale zvládli jsme to," říká kouč Keler, který mužstvo oživil změnou hry. "Museli jsme začít hrát mnohem útočněji. Potíže se změnou a s hledáním sestavy jsme měli v úvodu soutěže. Ale závěr, když se na posledních pět utkání vrátil uzdravený Onderka, jsme zvládli." Opava dala nejvíc gólů a nejmíň inkasovala, což svědčí o vyváženosti. S osmi brankami se prosadil útočník Hampel.

Dva nováčkové se drželi

Málokdy si nováčkové vedou tak zdatně jako Jihlava s Chomutovem. "Dobře znám Jihlavu a nepochyboval jsem, že se bude držet ve středu tabulky. Nepřekvapilo mě to ani u Chomutova," míní opavský trenér Keler. Pospíchal tvrdí: "Jihlava je určitě lepší než Chomutov, který mě po slibném začátku trochu zklamal." Chomutov však jako jediný vyhrál v Xaverově. Hradec tam jen remizoval a Opava prohrála. Třetímu nováčkovi z Holic zatím patří čtrnácté místo.

Padlo pět trenérů

Už po 7. kole se poroučeli Zdeněk Dembinný v Třinci (nahradil ho kouč mládeže Václav Štverka) a Lubomír Vašek v Karviné (Libor Pala). Štverka v Třinci vydržel jen jedno kolo, poté přišel z Karviné odvolaný Vašek. "V osmém kole jsme hráli právě s Karvinou, a tak by nebylo dobré, aby Vašek vedl mužstvo hned," vysvětlil ředitel třineckého klubu Karel Possinger. Po 12. kole skončili Zdeněk Peclinovský v Mostu (Michal Zach) a Milan Gajdůšek v Holicích (Petr Mrázek), po 14. kole padl František Adamíček v Neratovicích (Luděk Kokoška). Jarní část druhé ligy startuje příští rok 4. března.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze