Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Váňa: Nikasův trenér není padlý na hlavu, dám za něho ruku do ohně

TENTOKRÁT TO NEVYŠLO. Josef Váňa v sedle Tiumena opět mohutně finišoval, ale čtvrté vítězství na Velké pardubické v řadě nezískal. Tentokrát jeho výkon stačil "jen" na třetí místo. | foto:  Dan Materna, MAFRA

12 2015
Zpráva o tom, že v těle Nikase, vítězného koně nedávné 125. Velké pardubické, byl nalezen doping, zaskočila také Josefa Váňu, legendu slavného dostihu. Trenéra Stanislava Popelku ale hájí. "Musel by být padlý na hlavu," horlí 63letý trenér, osminásobný vítěz Velké.

Co tomu říkáte?
Musel se stát nějaký malér, nevím ale jaký. Pan Popelka ho určitě záměrně nedopoval, musel by být padlý na hlavu. Dám za něho ruku do ohně.

Takže tomu nevěříte?
Vůbec. Proč by se připravoval o zaměstnání? Jenže stačí, aby borec, který se o koně stará, užíval brufen, vyčural se ve stáji a malér je na světě. V tomhle směru se na nás trenéry splétá bič, proti kterému není obrany. Nikoho nezajímá, kolik ten kůň toho dostal, prostě měl zakázanou látku. Mému koni před pár lety zjistili stopové prvky, které nemohly ovlivnit vůbec nic, ale byl jsem v pytli. Nemohl jsem tušit, jak k tomu ten koník přišel, ovšem nešlo dělat vůbec nic.

Vzorek B rozhodne

říká dostihový šéf

Zakázanou látkou měl být nyní kofein...
Tak to fakt nevím. Mohl se stát nějaký problém třeba v medikaci, nevím, jestli ten kůň třeba nedostal zrnko kávy nebo někde olízal vylitý lógr. Tohle je ale plašení, nedělal bych z toho kovbojku, je třeba vyčkat na vzorek B. Tvrdím, že trenér Popelka by určitě nedopoval koně jak do Velké, tak do jiného dostihu, protože to je naše povolání, které nás živí. To by musel být praštěný.

Je kofein v tomto směru běžný?
Vůbec nevím. Jeden náš trenér měl nedávno v Itálii problém s kokainem v těle koníka. Ale kde by ten člověk ke kokainu přišel? Navíc je ověřeno, že když třeba nějaký starší chlápek ten kokain užívá a pohladí koně, tak je kůň pozitivní na kokain. To má trenér, který za všechno zodpovědný, předtím, než přivede koně do boxu, vylízat žlab? Nebo vydezinfikovat box?

Představují tyto okolnosti velký tlak na trenéry?
Mám ve stáji koníka, který byl při Českém derby na dopingu a byl v pořádku. Nedávno běžel další dostih a do té doby, dokud nevyjde ve věstníku, že byl negativní, jsem nervozní jako prase. Copak já vím, co mu tam kdo hodí ve stáji?

Stalo se už někdy v historii, že by vítězi Velké našli doping?
Myslím, že ne. Pět roků zpátky nebyl v Česku v dostizích prokázaný doping, až v srpnu v Mostě něco našli koni Sky Arrow, takže byl diskvalifikovaný a deset měsíců nesmí závodit. A teď tohle, ale nepředbíhejme, musí se ctít presumpce neviny. Já říkám, že Standa Popelka je čestný člověk a ne blázen, který by dopoval koně před Velkou pardubickou.

Nicméně nebývá zvykem, že by se vzorek B lišil od toho předchozího...
Ano, je to málo pravděpodobné, ale v našem sportu se to stává.Najdete na iDNES.czmobilní verze