Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doufám, že mi do toho táta moc kecat nebude, říká žokej Váňa mladší

Rabbit Well a žokej Josef Váňa mladší. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

8 2015
Cože? Já a favorit? Takhle se Josef Váňa mladší podivil. Před startem 125. Velké pardubické jej totiž odborníci označili za největšího favorita slavného dostihu s kurzem 3:1. "Vždyť Rabbit Well dosud běžel cross country v Pardubicích jen dvakrát, nemá s tím zkušenosti," nadzvedl obočí 24letý žokej, který v neděli osedlá právě zmíněného devítiletého ryzáka.

Když se ale budeme držet rčení, že co je psáno, to je dáno - už jste někdy jel Velkou pardubickou v sedle favorita?
Velkou ještě ne, ale jinak jezdím favority skoro vždycky. Jenže jestli teď někdo označil Rabbita za favorita, tak nevím. Protože vyhrál třetí kvalifikaci? Když se podíváte na jeho kariéru, tak běžel cross country v Pardubicích teprve dvakrát, takže mu stoprocentně musí chybět zkušenosti. Navíc je to kůň, který nechce startovat. Ale když se to někomu líbí, tak dobrá, jsme favority. S tím asi nic neudělám.

Jaký z toho tedy máte pocit?
Vlastně je to jedno. Kůň je to dobrý, jen je důležité odstartovat. Pak už je to trochu o štěstí a uvidí se.

Je Rabbit Well nejlepší kůň, jakého jste kdy při Velké jel?
Kvalitou určitě, je to hodně dobrý kůň. Ale jak říkám, zkušenosti s pardubickým závodištěm můžou chybět. Táta říká, že pro Pardubice si musíte začít vychovávat koně brzy, od čtyř let už se do toho musí dostávat, zvykat si na dráhu, na skoky. Jenže Rabbit je v Pardubicích začátečník, nikdy nešel tak dlouhý dostih. Nemá zkušenosti jako třeba náš Zarif, kterého pojede Pepa Bartoš - Zarif tam běžel už asi patnáct dostihů.

Josef Váňa mladší

Když jste v roce 2007 absolvoval Velkou poprvé, byl váš táta zraněný, ale teprve nyní pojedete opět bez něho. Jaké to bude absolvovat slavný dostih bez otce v poli?
Já jeho přítomnost nikdy neřešil, takže nevím. Všechny ostatní dostihy taky jezdím bez něj, tudíž to beru normálně. Ale táta chce být připravený na startu, aby pomohl, kdyby Rabbit neodskočil.

V létě jste jel s Rabbitem ve Světlé hoře a říkal jste, že jste byl víc nervózní z tátových rad než z koně. Nemáte obavy, že by se to teď mohlo opakovat?
Doufám, že mi do toho moc kecat nebude. Při té třetí kvalifikaci vlastně ani nestihl start, jen jsem ho někde zahlídl, zvládli jsme to bez něj. Ale je pravda, že ve Světlé Hoře mi furt něco radil. A povedlo se, odskočili jsme. Ale ono je to vlastně jedno - když Rabbit bude chtít odskočit, tak odskočí, a když ne, tak s tím nic nenadělám ani já, ani táta. Kůň je prostě takový.

Už vám táta stanovil nějakou taktiku?
Pracujeme na tom tvrdě už řadu dní, taktika vlastně začíná každé ráno v práci. Rabbita jezdím jenom já, zkoušíme starty, skákání, a podobně. Pořád něco pilujeme.

Josef Váňa mladší a Silver Regent v kvalifkaci na Velkou pardubickou.

Josef Váňa mladší a Silver Regent v kvalifkaci na Velkou pardubickou.

Žokej Jan Faltejsek, trojnásobný vítěz z posledních let, se nechal slyšet, že on na valachovi Universe of Gracie favoritem není, a označil za ně všechny tři koně z vašich stájí na Karlovarsku. Nemůže to být také taktika?
Jako že by odváděl pozornost na jiné? Těžko říct. Ale Honza určitě ví, že bude sedět na dobrém koni. Pro mě patří do okruhu favioritů. Ale... Já to vlastně dělám taky, hodit to na ostatní. Jenže třeba právě Universe byl loni ve Velké čtvrtý, má skočený Taxis, všechno, jeho zkušenosti jsou úplně jiné.

Váš táta má 28 účastí ve Velké - napadlo vás někdy, že byste se na něj mohl dotáhnout?
Tak to mě tedy nenapadlo, protože myslím, že to nemůžu vydržet tak dlouho jako on. Jsem samá zranění, do toho váha... A dělám to skoro od narození! (směje se) Táta začal v pětatřiceti, takže to vlastně děláme skoro stejně dlouho. Profesionálně už jezdím skoro deset let...

Teď je však před vámi už devátá Velká Pardubická...
Jo, začal jsem dobře! (smích). Takže už jen dvacet účastí... Neblázněte, když vydržím ještě deset roků, tak budu rád. Za dvacet let budu spokojený, když se budu koukat z tribuny.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze