Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bezstarostný habán s vítěznou DNA, který spěchal ukázat svou suverenitu

2 2015
Ještě čtyři dny před cyklokrosovým šampionátem v Táboře piloval Radomír Šimůnek formu při jednodenním soustředění v Belgii. Absolvoval ho společně s nizozemskou raketou Mathieum van der Poelem a chtěl se ujistit, že po utrápené sezoně se aspoň na její vrchol naladil v rámci možností. "Ale sebevědomí mi to nedodalo," přiznal český cyklista. "On nejezdil, on lítal."

Sám si vymyslel přezdívku, říká si snajpr. Snad proto, že málokdy mine svůj cíl - vítězství. „To je pravda, chci toho vyhrát co nejvíc,“ říká 20letý fenomén tulipánové cyklistiky.

Jeho dědeček je Raymond Poulidor, věčně druhý muž Tour de France. Otec Adrie zase před lety dominoval jak silničním klasikám, tak nakonec i v terénu. To je pro Mathieua dostatečná dávka DNA na to stát se velikánem.

Už jako teenager v kategorii do 23 let svištěl po cyklokrosových okruzích rychleji než většina elitních závodníků. V letošní sezoně, když už se rozhodl pro start s profíky, vyhrál nad nimi jak ve Světovém poháru, tak v závodech série Bpost Bank i Superprestige.

Logický se proto zdál jeho přestup do nejvyšší věkové kategorie, přestože táta Adrie, mistr světa v cyklokrosu z roku 1996, si nebyl dvakrát jist, jestli něco neuspěchali. Pak ale Mathieu vyhrál národní šampionát mezi muži a nechal se postaršit. Byl až příliš netrpělivý dokázat, že je nejlepší na světě.

Po nedělní dominantní jízdě za světovým zlatem si habán „oranjes“ liboval: „Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života.“

Fotogalerie

Dva týdny po svých 20. narozeninách a devatenáct let po titulu svého otce slavil duhový dres on sám. Coby nejmladší král historie. Už nebude jen synem mistra světa. „To on teď bude tátou šampiona,“ smál se mladíček v duhovém trikotu.

Tlak? Žádný. Nervozita? Co to je? Van der Poel odjel sólo závod, ve kterém ho neporazila ani vlna Belgičanů, ani nezkušenost s táborským okruhem, ba ani ledové plotny skryté pod bahnitou břečkou. „Přijel jako favorit a ujel v prvním kole. Stylové,“ gratuloval trojnásobný šampion Štybar svému nástupci přes Twitter. „Jednoduše úžasné.“

Van der Poel jezdí za tým BKCP-Powerplus, kde je kolegou Adama Ťoupalíka a kde dřív působil také Radomír Šimůnek. Právě on nad bezstarostností mladého talentu žasl: „Mně přijde, že si neuvědomil, že cyklistiku má jako zaměstnání. Bere to spíš tak, jako by šel s babičkou na písek a hrál si. Je sebevědomý, klidný, dělá cyklistiku tak, jak by se mělo.“

A navzdory nízkému věku je Van der Poel absolutním profesionálem. Hlídá si, co jíst a co ne, v tréninku je to obrovský dříč. „Fascinuje mě, jak se dokáže na tréninku vytrestat. S hlaďákem přijede domů, ale druhý den jede zase nanovo, jako by se nic nestalo. To já dva dny nefunguju,“ říkal Šimůnek. „Je vidět Adrieho škola, on sám udělal v kariéře chybu, že trénoval moc, teď vštěpuje synovi: Když se ti nechce, tak na kolo nelez.“

Táta Adrie byl pro změnu nejstarším mistrem světa, v Montreuil vládl coby 36letý. Cyklokrosům se však věnoval až v poslední fázi své kariéry, v jejím úvodu vyhrál klasiku Kolem Flander, Lutych i Amstel. „A teď bude Mathieua hodně tlačit do silnice,“ prozradil Šimůnek. „Jenže on nechce, do roku 2017 má smlouvu v cyklokrosu.“

Možná je tato zpráva úlevou pro silničáře, Van der Poelova bezstarostnost by totiž mohla ničit i jejich vítězné sny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze