Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Valenta se chce věnovat rodině

7 2006
Praha - Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta se v průběhu, nebo po skončení sezony rozhodne, jak naloží se svou kariérou. Olympijský vítěz ze Salt Lake City připustil, že nadcházející lyžařský rok může být jeho poslední ve sportovním životě. Na olympiádu do Vancouveru v roce 2010 se už však určitě nechystá.

Rozhodne se podle svých pocitů, už je prý po více než deseti letech v
lyžařském kolotoči unaven.

"Ani ne z toho sportu, ale z toho všeho kolem. Cestování, balení, stálý spěch, nezastavím se celý rok, ani v létě," uvedl třiatřicetiletý Valenta. Až si prý uvědomí, že chce dělat něco jiného, hned skončí.

"Může to být poslední sezona kariéry," prohlásil. Chce se věnovat rodině, manželce Elen a svým dvěma dětem - tříletému Denisovi a o rok mladší Amélii.

"Už teď se mi pořád chtějí přibalovat do tašky," usmál se. Valenta provozuje Akrobat park ve Štítech na Šumpersku a dostal i nabídky na trénování skokanů v Austrálii či Anglii. "Ale to nevím, to bych do toho únavného kolotoče zase znovu naskočil. A kvůli tomu přeci chci skončit," přemýšlel nahlas.

Léto si Valenta užil. Na jaře doléčil bolestivé zranění kolena, které si přivodil při Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně a jež ho trápilo i na olympijských hrách v Turíně. Jezdil na motorce, na windsurfingu, hrál tenis, ale také skákal do vody.

"Super jsem si to užil, kdyby mi to v zimě šlo tak jako v létě, bylo by to dobré," řekl. Ani se zády už nemá problém. Své cíle do zimní sezony, na kterou se podle svých slov hodně těší, shrnul do tří slov. "Vyhrát nad zdravím," prohlásil s úsměvem.

V létě skočil do vody novou kombinaci trojného salta s pěti vruty, ale v sezoně tento skok předvádět nebude. Jeho zařazení prý vyplyne z prvních závodů a jestli bude dobrá příprava na sněhu. "Pak uvidíme, jestli budu skákat pět vrutů," řekl.

Příští týden by měl odjet do finské Ruky na trénink, podmínky však ani tam nejsou ideální. Světový pohár začne 9. prosince v Číně a je pravděpodobné, že pořadatelé sáhnou k novému systému bodování. Akrobaté nastoupí do dvojic podobně jako skokané na lyžích, ale systémem "head to head" budou soutěžit až do finále.

"Určitě se bude taktizovat. Líbí se mi to," řekl Valenta, který už podobný systém rozhodování testoval tři roky na závodech ve Švýcarsku. "Je to lepší pro diváky, pro televizi, i když pro nás sportovce asi už moc ne. Místo toho, abych se soustředil na svůj výkon, budu koukat po soupeři,"
vysvětloval.

Přesto se chce soustředit hlavně na své skoky. Loni v Turíně svůj olympijský titul neobhájil, letos proto nastoupí do sezony poprvé bez nálepky zlatého medailisty. A může to být jeho sezona poslední.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze