Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konečně vítězství, jásal Vakoč. Ovládl spurt v Classic Sud-Ardeche

Petr Vakoč | foto: etixx-quickstep.com

27 2016
Bylo to na spadnutí a teď se to skutečně stalo. Petr Vakoč už dojel v této cyklistické sezoně devátý, pátý, čtvrtý i druhý. A v sobotu na jednorázovém závodě Classic Sud-Ardeche jásal v cíli coby vítěz.

Po celkově pátém místě na Tour du Haut Vat a druhém na Tour La Provence, kde byl pokaždé i nejlepším nejlepším mladým jezdcem, se 23letý český cyklista představil na Classic Sud-Ardeche v tom nejlepším možném světle.

V kopcovitém závodě, dlouhém 182 kilometrů, byl 20 kilometrů před cílem definitivně zlikvidován únik pětičlenné skupiny, na čemž mělo velkou zásluhu úsilí týmu Etixx, v jehož dresech neúnavně tahali tempo David De La Cruz i Carlos Verona. Vzápětí se peloton začal dělit a ve vzniklé třicetičlenné skupině byli v popředí také Petr Vakoč a Pieter Serry, dva jezdci Etixxu.

Ze skupiny se nejprve pokusil zaútočit Belgičan Serry, ale na posledním stoupání závodu byl dostižen.

Útok pak střídal útok.

Pokoušeli se o něj Fränk Schleck, Bakelants, Bardet, Vakoč i další, ale neúspěšně. Při sjezdu směrem k cíli se vytvořila osmičlenná skupinka Bakelants, Serry, Coppel, Jeannesson, Vakoč, Bardet, Yates a Simon. Ta se později rozrostla na patnáctičlennou. Vakoč v čele udával tempo.

Nepodařilo se mu odskočit, k cíli se hnal například i s Adamem Yatesem z Oriky, loni vítězem worldtourové klasiky v San Sebastianu či s Romainem Bardetem z AG2R, v minulé sezoně vítězem alpské etapy na Tour.

Přesto to byl český mistr Vakoč, kdo dokázal být v Guilherand-Granges tím nejsilnějším a triumfoval před Julienem Simonem z Cofidisu a Olivierem Pardinim z týmu Wallonie Bruxelles.

27.února 2016 v 18:36, příspěvek archivován: 27.února 2016 v 21:19

C'est @PetrVakoc (@Etixx_QuickStep) qui a remporté la Drôme Classic @boucles_classic classmt https://t.co/wQ4NoBH11w pic.twitter.com/yzbNfeQJU6

Šlo již o 14. vítězství týmu Etixx v sezoně 2016 - a o první triumf pro českou cyklistiku v letošním profipelotonu.

Pro Vakoče jde zároveň o jeho páté prvenství mezi profesionály. Poprvé slavil předloni v úvodní etapě Kolem Polska. Loni ovládl české mistrovství, etapový závod Czech Cycling Tour a po sólovém úniku i etapu Kolem Británie.

„Byl to tvrdý závod, neustále nahoru dolů na úzkých silnicích,“ líčil tentokrát po triumfu ve Francii. „Tým odvedl absolutně úžasnou práci, když kontroloval únik, což mi umožnilo pošetřit energii do chvil, kdy se začalo rozhodovat, 16 kilometrů před cílem. Poté, co byl Pieter Serry dostižen, atakoval jsem na posledních pěti kilometrech, ale vše dospělo do hromadného spurtu. Ten jsem začal 300 metrů před cílem a povedlo se mi udržet ostatní za sebou.“

27.února 2016 v 19:35, příspěvek archivován: 27.února 2016 v 21:19

Yesss! #Victory #classicsudardeche Great team performance @Etixx_QuickStep #waytoride https://t.co/g9dVjx58Nd

Zítra čeká na českého cyklistu závěrečný podnik jeho únorové francouzské mise Drome Classic.

„Bude to podobný závod jako dnes, v kopcovitém terénu,“ očekává. „Cítím se nyní skvěle a jsem šťastný, že jsem konečně dosáhl i na vítězství - zvlášť poté, co jsem mu v předchozích dnech byl tak blízko. Byl to speciální okamžik pro mě i proto, že jsem poprvé mezi profesionály vyhrál ve spurtu, což pro mě v kategorii do 23 let bývalo docela běžné.“

Classic Sud-Ardeche (European Tour) 182,5 km:

1. Vakoč (ČR/Etixx) 4:52:51, 2. Simon (Fr./Cofidis), 3. Pardini (Bel./Wallonie Bruxelles), 4. Serry (Bel./Etixx), 5. Bardet (Fr./AG2R), 6. Moinard (Fr./BMC), 7. A. Yates (Brit./Orica), 8. Coppel (Fr./IAM), 9. Bakelants (Bel.(AG2R), 10. Arredondo (Kol./Trek) všichni stejný čas.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze