Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chybějí výhry, zápasy i štěstí. A Vaidišové hrozí tenisový pád

Nicole Vaidišová na turnaji v Miami. | foto: Reuters

26 2016
Dorazila do Kreuzlingenu, malého města na severovýchodě Švýcarska. Šla si zaběhat k Bodamskému jezeru, aby vyčistila hlavu před dalším pokusem o průlom v sezoně 2016. Ale pak, v zápase se 70. tenistkou světa Carinou Witthöftovou, prohrála Nicole Vaidišová 1:6, 6:7 (5:7).

Šlo o čtvrtou letošní porážku z osmi pokusů. Ze stejného počtu výher přišly pouze dvě v hlavní soutěži.

Comeback Nicole Vaidišové

Září 2014
Návrat. Vaidišová po čtyřech a půl letech odehrála první turnaj v americkém Albuquerque.

Únor 2015
Vítězná série. Šest výher v řadě v Midlandu a postup z kvalifikace do semifinále.

Březen 2015
Zpět na velké scéně. V Monterrey se po pěti letech vrátila na okruh WTA, následně v Miami uhrála kolo.

Duben 2015
Komplikace. Zranění kotníku a čtvrt roku pauza.

Srpen 2015
Znovu doma. Vaidišová po šesti letech hrála turnaj v Praze, došla do čtvrtfinále.

Únor 2016
Trápení. Bilance 4-4, polovina výher je z kvalifikace.

Comeback někdejší světové sedmičky se komplikuje. Už loni doufala, že by se mohla posunout do elitní stovky žebříčku, čímž by se vyhnula náročným prodíráním přes menší turnaje a jejich kvalifikace. Jenže dubnové zranění kotníku jí pokazilo předchozí sezonu - a v té letošní zatím nezáří.

Ano, z přebytku sportovního štěstí se rozhodně radovat nemůže. V Kreuzlingenu i na lednovém turnaji v Maui jí los pro první kolo přidělil nasazenou jedničku, hráčky z elitní stovky žebříčku. S oběma prohrála. V Midlandu nezvládla kvalifikaci a na malém turnaji ve Wesley Chapel došla do čtvrtfinále.

Co to pro ni znamenalo? Místo posunu žebříčkem, který už dlouho vyhlíží, klesla Vaidišová na 306. pozici. A pád může být ještě horší, neboť v nadcházejícím období bude obhajovat významné úspěchy z loňska: zvládnutou kvalifikaci na turnaji WTA v Monterrey a uhrané kolo na velkém klání v Miami.

Zápasová praxe chybí

Především tyto dva výsledky budily před rokem ohledně comebacku Vaidišové optimismus. Když v kvalifikaci v Monterrey zdolala Lucii Hradeckou, její trenér Jiří Fencl obdivně pronesl: „V mých očích podala Nicole výkon hráčky Top 20. Pokud bude schopná tuto úroveň udržet, bude hrozbou pro jakoukoliv hráčku světové špičky.“

Jeho slova se potvrdila hned vzápětí, kdy Vaidišová dokázala vzít set tehdejší světové trojce Simoně Halepové. Jenže i Fencl si všiml, jak comeback zkomplikovaly právě loňské trable s kotníkem: „Myslím, že ji to zranění vrátilo hodně zpět. Není legrace se vracet po zranění, natož pro někoho, kdo právě velmi slušně odstartoval comeback.“

Nicole Vaidišová
Nicole Vaidišová na turnaji v Miami.
Nicole Vaidišová

Aleš Kodat, kouč Vaidišové, opakovaně zmiňoval, že tenistka potřebuje hrát zápasy s nejlepšími, aby si její tělo znovu zvyklo na vrcholnou úroveň. Jenže těch se šestadvacetileté tenistce kvůli nynějším neúspěchům příliš nedostává.

„Je trochu smůla, když na posledních dvou turnajích ze tří narazila rovnou na první nasazenou. Zvlášť ve chvíli, kdy potřebuje odehrát nějaké zápasy a dostat se do rytmu,“ míní Fencl.

Program přizpůsobuje žebříčku

Místo posunu žebříčkem a pozvolného návratu na největší scény se tak Vaidišová dál musí prodírat z nižších pater a bojovat se soupeřkami méně zvučných jmen.

„Ale to není žádná legrace. Úroveň na menších turnajích se strašně zvedla. Nikdo nedá nic zadarmo. Je to náročné psychicky i fyzicky,“ popisoval Fencl.

Podle původních plánů, které zveřejnil web Nicole-vaidisova.com, měl tenistku nyní čekat turnaj WTA v Kuala Lumpuru a následně dva menší podniky ITF v Mexiku a v Itálii. Program však musí dál přizpůsobovat žebříčku - a na něm zatím nestoupá tak, jak by si přála.

Změní se to?Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.czmobilní verze