Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tropický Václavák vykoupe i nejuniverzálnějšího českého basketbalistu

Momentka z turnaje Světové série basketbalistů 3x3, který se uskutečnil v Praze na Václavském náměstí. | foto: Václav Mudra

6 2015
Zprávy o tropickém víkendu podněcují myšlenky na písčitou pláž a koupání. Nejlepší čeští basketbalisté 3x3 se budou také koupat, ale ve vlastním potu. Na Václavském náměstí by navíc rádi při Prague Masters, jednom ze šesti turnajů World Tour, vykoupali i své soupeře a nabrali směr Abú Zabí.

Ano, půjde opravdu o hodně. Jen finalisté pražského turnaje si totiž kromě finanční prémie zajistí i účast na světovém finále. A to je cíl i české čtveřice, která bude v turnaji vystupovat pod názvem Ostrava. 

To přitom Češi málem na turnaji ani nestartovali. Týmy se Prague Masters mohou kvalifikovat z národních šampionátů, ale ten český vyhráli Srbové, protože nejlepší česká čtveřice byla toho času na Evropských hrách v Baku.

Mezi top společnost na Prague Masters tak českým basketbalistům pomohlo až neštěstí Egypťanů, kteří neobdrželi víza, a Češi pak obsadili volné místo.

Teď míří hodně vysoko, což potvrzuje i český ultra univerzál Kamil Švrdlík, ale zároveň varuje: „V basketu 3x3 se těžko slibuje. Vždy rozhoduje jedna maličkost. Sami jsme se o tom přesvědčili, když jsme měli dobře rozehraný zápas, který pak rozhodla nějaká střela nebo malá chyba. Musíme se jich vyvarovat. Když to ten den sedne, tak je možné, že půjdeme daleko.“

Švrdlík prožívá další bláznivé léto. Po skončení klubové sezóny mířil do Baku, pak se zapojil do přípravy národního týmu v pětkovém basketbalu, aby se nyní opět musel přeorientovat na basketbal 3x3. 

„Je to nezvyk hlavně okolo pohybu a menšího míče. Už jsem tohle léto asi tak dvakrát, třikrát vystřídal pětkový na trojkový basket a zpět. Celkem jsem si na to zvykl,“ směje se pardubický basketbalista.

Společně s Janem Tomancem, Filipem Zbránkem a Romanem Zachrlou budou ale už v základní skupině čelit dlouhodobě nejlepšímu celku svět Al Wahda Novi Sad a Leningradu, jehož základ tvoří dva zlatí medailisté z Baku.

„Že chytneme Srby už poněkolikáté v základní skupině? Co se dá dělat. Pokud chceme vyhrát, tak musíme porazit každého, kdo se nám postaví do cesty,“ je odhodlaný Švrdlík. 

Navíc podle pardubického pivota už zbytek světa Dušana Buluta a spol. dohání: „Srbové sice vyhrávají, ale už nejsou tak neporazitelní, jak to bývalo dva, tři roky zpátky. My musíme vyhrát a postoupit ze skupiny. Pak se uvidí, co bude dál.“

Pavel Bosák (vlevo) z Děčína sleduje zakončení Kamila Švrdlíka z Prostějova.

Pavel Bosák (vlevo) z Děčína sleduje zakončení Kamila Švrdlíka z Prostějova.

K postupu ze skupiny potřebují Češi alespoň jednou vyhrát, ale ani to jim stačit nemusí. To je nástraha tříčlenné skupiny, ze které postupuje první dvojice. O víkendu však číhá na Václaváku další strašák - obrovské vedro, které bude hráče na nechráněném kurtu spalovat. 

„Na to se připravit nedá. Na jakémkoliv turnaji tento rok jsme to zažili. Byli jsme v Brně, bylo vedro, pak byl extrém Baku... Musíme hodně pít a být co nejvíc ve stínu,“ mají už Češi s tropickými teplotami bohaté zkušenosti.

Sobotní program začíná v 15:55, ten nedělní o 35 minut později.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze