Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Třinci se utká výškařská elita

Ivan Uchov | foto: ČTK

21 2009
Překonají konečně skokanky laťku ve dvoumetrové výšce? To je jedna z otázek organizátorů nadcházejícího pátého ročníku Moravské výškařské tour. Ta začíná ve středu Třinci a pokračuje v sobotu v Hustopečích.

Kdo startuje 

Závod mužů

Ivan Uchov (Rusko) nejlepší osobní výkon 239 cm
Linus Thörnblad (Švédsko) 238
Jaroslav Bába 237
Andrej Těrešin (Rusko) 236
Tomáš Janků 234
Svatoslav Ton 233
Alessandro Talloti (Itálie) 232
Alexandr Šustov (Rusko) 231
Samson Oni (Velká Británie) 230
Sylwester Bednarek (Polsko) 226


Závod žen
Viktorija Stjopinová (Ukrajina) nejlepší osobní výkon 202 cm
Viktorija Palamarová (Ukrajina) 201
Barbora Laláková 199
Iva Straková 198
Nicole Forresterová (Kanada) 197
Irina Gordějevová (Rusko) 195
Karina Vnukovová (Lotyšsko) 191
Kamila Stepaniuková (Polsko) 189   

"I v době krize se podařilo dostat na startovní listinu velká jména, od nichž můžeme očekávat špičkové výkony," těší ředitele Tour Alfonze Jucka, který si přeje, aby v ženské soutěži konečně padla dvoumetrová hranice. "Dvakrát jsme se o to reálně pokoušeli. Tak snad to do třetice vyjde. Pak budeme moci říct, že jsme dvoumetrový mítink."

V třinecké hale STaRS budou dnes patřit k největším hvězdám Švéd Linus Thörnblad a Ukrajinka Viktorija Palamarová. A určitě i Rus Sergej Těrešin, který minulý týden na Ostravské laťce skočil 231 centimetrů, což je zatím nejlepší výkon tohoto roku.

Z české špičky chybí pouze vítkovická Romana Dubnová, která po zranění kotníku teprve začíná naplno s přípravou. Ve startovní listině jsou však Tomáš Janků, který rozjíždí svou poslední sezonu, Svatoslav Ton, Jaroslav Bába, Barbora Laláková i Iva Straková. Ta se však minulý týden z mítinku v Ostravě omluvila kvůli zranění kolena.

"Čekáme plnou halu. Vždyť ve startovce máme deset mužů s osobním maximem přes 230 centimetrů a více a šest žen, které zdolaly 195 a více," řekl ředitel třineckého závodu Zdeněk Valach. Už před týdnem pořadatelé prodali tisíc vstupenek, což je padesát procent z celkové kapacity haly. "Očekáváme, že přijedou i nějací polští fanoušci, protože závodit budou i Poláci."

Valach věří, že muži i ženy zaútočí na rekordy Beskydské laťky, která se letos koná už posedmnácté. Mužský rekord 232 centimetrů drží Jaroslav Bába z roku 2004, ženský 197 centimetrů patří od minulého roku Barboře Lalákové. "Otočili jsme doskočiště a rozběžiště na délku haly, což by mělo být pro závodníky lepší, třeba Tomáš Janků má rád delší rozběh," dodal Zdeněk Valach.

Vítězové Beskydské laťky získají prémii 1 000 dolarů. Stejná částka čeká i na vítěze celého seriálu. Těmi budou výškaři, kteří budou mít nejvyšší součet svých výkonů z Třince a Hustopečí. Třinecké klání začíná ve středu v 15 hodin soutěží juniorek. Od 17 hodin se utkají ženy a od 18.30 muži. Hala bude patřit výšce už také během dopoledne, kdy v ní proběhne závod základních škol.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze