Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Sydney už vlaje vlajka

11 2000
V olympijské vesnici v Sydney byla včera slavnostně vztyčena česká vlajka a na stožáru bude spolu se zástavami ostatních zemí vlát až do skončení olympijských her. Ty začínají v pátek 15. září.

Náhradník neletí

Vzpěrač Libor Wälzer, který už byl připravený, že nahradí Zbyňka Vacuru, potrestaného pro doping, do Sydney neletí. Žádost výpravy o změnu v nominaci Mezinárodní olympijský výbor zamítl. V sobotu přišel z Lausanne fax, v němž ředitel MOV Gilbert Felli uvádí, že ve vzpírání může být jediným důvodem dodatečné změny zranění.

Fotbalisté si zastříleli

Fotbalisté, jimž turnaj začíná už ve středu zápasem se Spojenými státy, si v generálce zastříleli. Porazili 9:0 výběr Canberry a okolí. Hrálo se dvakrát 35 minut a trenér Brückner vystřídal celý kádr. "Možná si někdo myslel, že je zápas zbytečný, ale v přípravě měl místo. Některé hráče jsem šetřil, jiní hráli většinu doby," řekl Karel Brückner. Obavy, že by se v Canbeře nehrálo, FIFA rozptýlila, stav trávníku uznala za přijatelný.

Korbelovi se líbí hala

Stolní tenista Petr Korbel si pochvaluje halu v Sydney. "Je perfektní. Problémy s vlhkostí vzduchu, osvětlením nebo s průvanem nehrozí." Starosti Korbelovi dělá pouze obnovené svalové zranění jeho partnera ve čtyřhře Josefa Plachého, kvůli tomu odpadl i jeden trénink.

Diskař měl nervy

Původně krátké mezipřistání v Kuala Lumpuru na cestě do Sydney se diskaři Liborovi Malinovi protáhlo na čtyřiadvacet hodin. Kvůli chybě pořadatelů se dozvěděl, že má zakázaný vstup do Austrálie. Než se případ vyřešil, letadlo s českými atlety už bylo pryč a na další linku do Brisbane Malina čekal 24 hodin. "Pořadatelé se už výpravě omluvili, žádáme ještě, aby poslali písemnou omluvu i závodníkovi," řekl zástupce šéfa olympijské mise Jan Hrdina. "Malinovi jsem nezáviděl. Stát se to americké hvězdě, tak z toho bude aféra a právník vytříská statisíce dolarů." Plážoví volejbalisté Michal Palinek a Martin Lébl už mají v Sydney za sebou první přípravné zápasy. V areálu na břehu moře si to rozdali s oběma australskými páry. Ze čtyř setů vyhráli jediný, ale náladu jim to nepokazilo. V dějišti her se jim líbí, aklimatizaci mají zdárně za sebou a ani problémy se spaním, jež sportovci jejich postav při podobných akcích mívají, je v Sydney netrápí. Před čtyřmi lety v Atlantě spal tehdejší Palinkův spoluhráč Pakosta na zemi, protože se do postele nevešel. V Sydney se Martin Lébl, který je s 201 centimetry nejvyšším členem výpravy, pohodlně natáhne a ještě pár centimetrů zbude. "Předem nám objednali delší postele, spí se nám perfektně," pochvaloval si dvacetiletý dlouhán.

Jachtařka plavala

Jachtařce Lence Šmídové se při tréninku na závod třídy Evropa v silném větru převrátila loď a křehká dívka šla přes palubu. "Nejhorší bylo, že se to stalo blízko mola, takže jsem u konkurence vzbudila všeobecné veselí, když jsem lovila z vody poztrácené součástky výstroje," řekla Šmídová a dodala, že nebyla zdaleka jediná. "Při další jízdě jsem to vyprávěla Italce, smála se a už tam byla taky," popsala zážitky. Povětrnostní podmínky byly opět velmi tvrdé a na okruhu, kde se trénovalo, navíc komplikují jachtařům život obrovské parníky. "Zvláště s našimi malými loděmi vlny od parníků pořádně zacloumají. Při závodech bude naštěstí okruh pro jiná plavidla uzavřen," řekla Šmídová, která stále ještě neví, jak přežila leteckou cestu do Sydney její závodní loď.

Zápasníci shazují

Zápasníci usilovně hubnou, aby se vešli do svých váhových kategorií. Nejtěžší úkol čeká Petra Švehlu, který měl ještě před odletem do Sydney deset kilogramů navíc, což je v jeho váze do 54 kilogramů hodně. "Teď už jsem asi v polovině, určitě to stihnu," řekl Švehla a přidal recept - zeleninová strava, hodně pohybu a sauna. Situace z Atlanty, kdy jeho kolega Luděk Burian přes veškerou snahu nadbytečnou váhu neshodil, a nemohl tak k soutěži nastoupit, se prý opakovat nebude.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze