Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V premiéře nové formule GP3 se radovali Nor Varhaug a Američan Rossi

Formule, ilustrační foto | foto: Reuters

10 2010
Historicky první závod šampionátu GP3 vyhrál v sobotu norský pilot Pal Varhaug ze švýcarského týmu Jenzer. V nedělním sprintu se prosadil Alex Rossi z USA s vozem stáje ART.

Jistě se dá diskutovat, zda motoristický svět formuli GP3 opravdu potřebuje. Bernie Ecclestone si ale umínil, že ano, a tak bude letos většinu evropských závodů F1 doprovázet vedle povedené GP2 jako její "menší sestra".

Jednotné šasi Dallara jsou poháněny motory Renault, jejichž 280 koníků na asfalt převedou pneumatiky Pirelli. Deset týmů nasadí po třech vozech – a hotové je silné pole 30 vozů, jehož existence se již před premiérou tak neblaze promítla na evropskou formuli 3.

Jako první vítěz se do historije GP3 zapsal 19letý Nor Pal Varhaug, poté co chladně využil katastrofálního zaváhání polemena Nigela Melkera (Team Mücke) na startu. Pronásledovatelem jezdce stáje Jenzer byl v úvodu závodu dřívější pilot F3, Robert Wickens.

o několika kolech se ale Kanaďan na voze stáje Status musel soustředit spíše na obranu druhé pozice, na kterou si začal dělat nároky Esteban Gutierrez (ART) z Mexika.

Souboj pronásledovatelů přišel Varhaugovi vhod. Vyjel se téměř dvousekundový náskok a s přehledem jej dovezl do cíle, zatímco Wickense a Gutierreze pod šachovnicovým praporkem dělily jen tři desetinky. A nizozemský poleman Melker z týmu, který společně s Peterem Mückem vede Ralf Schumacher? Nepřestál divoké první kolo...

V neděli to byl Alex Rossi, kdo využil své pole-position k prvnímu vítězství. O druhé místo za dominantím Američanem si to rozdali Lucas Foresti a Esteban Gutierrez, přičemž se Mexičan nakonec opět musel smířit s konečnou třetí příčkou. Černou neděli zažil vítěz ze soboty, Varhaug: po strkanici v první zatáčce s Wickensem vyletěl z dráhy a pak do cesty Bortolottimu. Víkend zakončil nehodou.

Výsledky

sobota:

1. Pal Varhaug (Nor.) Jenzer Motorsport 26:58.573s
2. Robert Wickens (Kan.) Status Grand Prix + 1.563s
3. Esteban Gutierrez (Mex.) ART Grand Prix + 1.958s
4. Dean Smith (Brit.) Carlin + 3.446s
5. Jean-Eric Vergne (Fr.) Tech 1 Racing + 6.722s
6. Simon Trummer (Švýc.) Jenzer Motorsport + 8.734s

neděle:

1. Alexander Rossi (USA) ART 27m06.594s
2. Lucas Foresti (Braz.) Carlin + 10.535s
3. Esteban Gutierrez (Mex.) ART + 11.005s
4. Robert Wickens (Aus.) Status + 11.699s
5. Dean Smith (Brit.) Carlin + 14.154s
6. Pedro Nunes (Braz.) ART + 17.082s


Celkové pořadí:

1. Robert Wickens 11 b.
2. Pal Varhaug 10 b.
3. Esteban Gutierrez 10 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze