Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze nemusíme být jen na spodku tabulky, míní trenér volejbalistů ČZU

Hráči ČZU Praha v utkání proti Ústí. | foto: ČZU Praha

2 2010
Už je to takový evergreen. Volejbalisté ČZU Praha sestupují z nejvyšší české soutěže, přestože mají ambice alespoň zabojovat o play-off. Trenér Daniel Oravec přitom svým svěřencům nepřestává věřit. A příště, pokud se ligu povede vybojovat zpět, už chce výš.

"V Praze může být extraliga nejen proto, aby se hráči rozehrávali. Může se hrát minimálně o střed tabulky," říká pětapadesátiletý slovenský kouč.

Přestože fáze o udržení v extralize ještě neskončila, už je jisté, že ČZU Praha skončí poslední. Jaké byste pro to našel důvody?
Věděli jsme, že sezona bude těžká. Vsadili jsme na vlastní odchovance, jediným hráčem, kterého jsme vzali zvenku, byl nahrávač Dano Končál. Osm hráčů bylo do jednadvaceti let. Věřili jsme, že se to podaří, ale různá zranění nás přibrzdila.

Ještě během sezony jste se nechal slyšet, že v záchranu věříte. Který tým měl být ve vašich očích tím sestupujícím?
Když se Brno posílilo o Petera Diviše, tušili jsme, že asi budou nad naše síly. Věřili jsme si proti Ústí a Havířovu, ale bohužel nepovedlo se.

Jaké jste si dávali cíle před touto sezonou?
Tím minimálním bylo zachránit se, snažili jsme se vybojovat osmou příčku. Nějaký čas to tak i vypadalo, ale nezvládli jsme zápas v Havířově. Prohráli jsem 0:3. Od té doby jsme bojovali o záchranu. Ale shoda různých vítězství "slabších" družstev nad "silnými" nás poslala do situace, ve které jsme se ocitli.

Šanci udržet ligu ale stále máte, zachránit vás může béčko. Věříte, že se to podaří?
Děláme pro to všechno. Spolupracovali jsme během sezony a teď je ta spolupráce ještě užší. Mají na to, aby sérii vyhráli a zachránili nám extraligu. Věřím, že se štěstí přikloní na naší stranu. Snažíme se uhrát soutěž po sportovní stránce, abychom ji mohli hrát i příští rok. Je tu velmi dobrá práce s mládeží, ale od juniorů k extralize je velký skok.

Předpokládejme, že soutěž udržíte. Co tedy očekávat od příštích sezon?
Kdyby extraliga v Praze byla, určitě by naším cílem nebylo prát se na spodku tabulky. Ale záleží i na penězích a na tom, jaký hráčský materiál se podaří sehnat, jak se povede posilnit. Na odchovancích se bude stavět pokaždé. Ale kostra, tři čtyři hráči, to by měli být hráči starší, zkušení, kteří budou táhnout.

Kdo z vašich svěřenců během roku udělal výraznější výkonnostní posun?
Nahoru šel každý z nich, ale na extraligu to ještě nestačí. Tomáš Pajma má na to, aby byl hodně dobrý. Má vynikající fyzické předpoklady, ale je to otázka jednoho, dvou roků, aby se mohl stabilizovat. Osmnáctiletého Jana Hadravu jsem z postu univerzála dával na smečaře. U Petra Širokého výkonnost hodně kolísá. Táhne nás pětadvacetiletý Míla Marel, ještě jednoho takového hráče bychom ale potřebovali.

Jak jste spokojeni s prostředím, ve kterém hrajete? Vaše hala na Lužinách se nachází přímo mezi paneláky.
Takové je velkoměsto. Chlapce se snažím tlačit na dvoufázové tréninky, Ale pouze Dano Končál nemá studijní povinnosti, ostatní jsou studenti. Já je obdivuji, že tráví třeba čtyři hodiny denně v dopravních prostředcích a přitom se stíhají i učit. To fakt musí mít volejbal rádi. Je to něco jiného než v nějakém městečku.

A co řeknete na diváckou kulisu?
Bohužel jsou to spíš diváci než fanoušci. Pár fandů by se určitě našlo, ale máme to jen ve svých rukou. Musíme lidi přesvědčit, aby začali fandit a aby chodili pravidelněji a hlavně v hojnějším počtu. Lidé přijdou jen na dobrý volejbal. Je to jen na nás, abychom je nalákali a udělali z nich fanoušky.

Dříve mělo ČZU úzkou spolupráci s Kladnem. Tohle už je ale minulostí, že?
Ne, teď spolupráce s ostatními kluby nefunguje. Určitě se budeme o něco podobného snažit, ale se kterým klubem, to vám ještě nepovím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze