Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V poslední, rozhodný den zkoušek sokolové obstáli

1 2000
P r a h a - Je to rozhodující den pro úspěch všesokolského sletu. Od šesti ráno do jedenácti večer se v úzkých vstupech na plochu Stadionu Rošického tísní a prodírají tisíce cvičenců. Jsou to poslední zkoušky před dnešní dopolední generálkou a odpoledním prvním slavnostním programem. Na ploše je zjevná nervozita, ale mnohé nejistoty se rychle vytrácejí přátelskými povely z náčelnického můstku.

Všesokolské slety

I. 18. června 1882 na Střeleckém ostrově, 720 cvičících
II. 28. až 30. června 1891 ve Stromovce, 2310 cvičících
III. 26. června až 1. července 1895 na Letné, 4287 cvičících
IV. 28. června až 1. července 1901 na Letné, 6705 cvičících
V. 27. června až 2. července 1907 na Letné, 12.900 cvičících
VI. 25. června až 6. července 1912 na Letné, 35.000 cvičících
VII. 20. až 30. června 1920 na Letné, 96.000 cvičících
VIII. 26. června až 6. července 1926 na Strahově, 144.000 cvičících
IX. 1. až 6. července 1932 na Strahově, 180.000 cvičících
X. 3. až 6. července 1938 na Strahově, 348.000 cvičících
XI. 30. června až 8. července 1948 na Strahově, 585.000 cvičících
XII. 2. až 6. července 1994 na Strahově, 23.100 cvičících

"Chlapi, je to závěrečná zkouška, tak se ukažte," zní výzva na nástupové ploše. "A pozor, při pochodu chodíme tři kroky mezi značkami, delší habáni se musí kontrolovat." A pak zazní připomínka, která by se někdejším slavným sokolským náčelníkům zadrhla pod kůži: "A nezapomenout, vykročujeme levou nohou!" Třiačtyřicetiletý Václav Pavelka, jeden z autorů skladby, vede zkoušku mužů, sám cvičil na čtyřech spartakiádách. "Brali jsme je tenkrát jako pokračování sokolské tradice," vysvětluje svůj hladký přestup od spartakiád ke sletům.

Zkouška končí bez zádrhelů. "Spadl mi kámen ze srdce, měl jsem obavy, jak cvičenci zvládnou dynamickou skladbu," oddechne si muž na náčelnickém můstku.
Na ploše se pohybuje i dvanáct cvičenců z Jičína. "Na město s dvaceti tisíci obyvatelů je to málo," povzdechne si šestašedesátiletý Josef Randa, jeden z mnohých důchodců v řadách skladby. "Ti naši čtyřicátníci, co se baví v tělocvičně hlavně s míčem, do toho nešli." V řadách mužské skladby se občas mihnou ženy, spíše mladších ročníků. "Nechtěli jsme tomu bránit," podotýká sletový režisér Bohumír Roubal. "Už také proto, že muži v některých místech neměli plné celky."

Zkoušku ženské skladby s praporci vede náčelnice Jarina Žitná. S odchodem spokojená není: "Od polovičky dozadu, to je jako když teče potůček. Zopakujeme si to." V jejím hlase zní autorita i porozumění.

"Vypadnu doma ze stereotypu, je to hezké, slavnostní a mám ráda pohyb," pro tohle cestovala na slet jedna z jedenácti kopřivnických žen Zdeňka Ernstová. Výdajů nelituje, na dvanáct set korun přijde cesta a pobyt v Praze, k tomu sedm set za sletové oblečení. "My spíme ve třídách, ale muži se museli natáhnout na chodbách a na tom, co si každý přivezl, matraci nebo karimatku." Ni zisk, ni slávu, jako by Tyršovo heslo znělo stále naléhavěji.

Každým nástupem je travnaté hřiště u vytyčovacích značek více prošlapané. Za měsíc na něm nastoupí fotbalová Slavia k ligovému utkání. "Mně to jako slávistovi rve srdce, ale nemůžeme tu létat nad trávníkem," říká režisér Roubal.

HLAVNÍ DNY XIII. VŠESOKOLSKÉHO SLETU 
I. program - sobota od 15 hodin Slavnostní zahájení sletu Věrná garda, Rodiče a děti, Sokol na Slovensku, Mladší žáci, Žactvo České asociace sportu pro všechny (ČASPV), Předškolní děti, Muži a ženy ČASPV Folklorní soubory, Starší žactvo, Ženy, Mladší žákyně, Muži, Ženy
II. program - sobota od 21 hodin Národní sletový večer Skladby mužů, žen, Věrné gardy, mladších žákyň, staršího žactva, Bolera a aerobiku ve zkrácené formě, gymnaestrádní skladby ČASPV a České obce sokolské, výkonnostní sport v kompoziční koláži, zdravotně postižení sportovci, baletní mistři, zpěváci, finále - vystoupení účinkujících, příchozích a diváků v krokovkách Sletový průvod - neděle od 10 hodin Z Václavského náměstí přes Národní třídu, Smetanovo nábřeží, ulici 17. listopadu, Pařížskou ulici na Staroměstské náměstí
III. program - neděle od 15 hodin Folklorní soubory, Věrná garda, Rodiče a děti, Sokol na Slovensku, Mladší žáci, Žactvo ČASPV, Předškolní děti, Muži a ženy, Starší žactvo, Ženy, Mladší žákyně, Muži, Bolero a aerobik, závěr

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze