Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V olympijském bazénu bude těsno. Lochte už šlape Phelpsovi na paty

ZASE ZLATO. Takto se americký plavec Ryan Lochte na plaveckém šampionátu v Dubaji usmíval šestkrát. | foto: AP

20 2010
Sotva Ryan Lochte dohmátl a převzal cenu pro nejúspěšnějšího plavce mistrovství světa, utíkal na letadlo domů. To aby se mohl zase co nejdřív vrhnout do tréninku. "Hned skočím do vody," plánoval americký delfín. Jako by mu nestačilo, jaké kusy předváděl v krátkém bazénu v Dubaji.

Lochte, Lochte a znovu Ryan Lochte. Jeho jméno znělo z úst hlasatele bez přestání. Šestkrát si doplaval pro zlato, k tomu přidal jedno druhé místo, vyhrál všechny své individuální starty, pak pomohl i ve štafetách.

"Nemyslím si, že už vidíme konec jeho schopností," říkal pro AP druhý trenér amerického týmu David Marsh. "To je teprve Ryanův začátek."

Světové rekordy, které 26letý plavec vytvořil v závodě na 200 a 400 polohově, jsou jediná individuální maxima tento rok. Tedy za dobu, co platí zákaz plaveckých kombinéz z vesmírných materiálů.

Už teď se zdá, že v olympijském bazénu v Londýně bude dost těsno.

Když Michael Phelps vyhrál v Pekingu osm zlatých medailí, byl to rekord, co měl přežít roky. Lochte se ale na tyhle myšlenky dívá jinak.

V dubajském šampionátu ukázal, čeho bude za dva roky schopen. Ano, těžko asi bude překonávat Phelpsův rekord. "Ale rivalita bude oba tlačit dopředu," myslí si trojnásobná olympijská vítězka Natalie Coughlinová.

Ryan Lochte

Lochte porazil Phelpse už na letošním mistrovství USA v závodech na 200 polohově a na stejné vzdálenosti znakem. Pak vyhrál šest závodů oproti pěti Phelpsovým na Pan Pacifických hrách. Teď Phelps na šampionátu v emirátech nestartoval.

Další bitva tak na plavecké obry čeká na mistrovství světa v dlouhém bazénu příští rok v Šanghaji. Pak americká kvalifikace a... Olympijské hry!

Lochte sám ještě neprozradil, do kolika disciplín chce zasáhnout. "Prostě budu závodit. A kolik disciplín závodů, do tolika nastoupím," řekl jen. "Klidně to může být jeden start, nebo taky dvacet. Budu plavat, dokud mě to bude bavit."

V neděli se asi bavil, když během dvou hodin třikrát zacinkal zlatou. A když bude sbírat individuální olympijské triumfy stejným způsobem, jako to dělal na šampionátu, pak jeho úspěšnost bude záležet jen na výkonech štafet.

Ta Lochteho bude jistě špičková. "O Vánocích si dám dva tři dny volna, ale pak zase budu trénovat a připravovat se na Šanghaj."

A velkou misi s názve Londýn.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze