Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V neděli se běží České derby, nejvýznamnější tuzemský klasický dostih

České derby | foto: Zbyněk StanislavČTK

25 2010
Když se tenhle dostih běžel poprvé v roce 1921, postavilo se na start sedm koní a celková dotace byla 45 tisíc československých korun. A dnes? V neděli se o vítězství v 90. ročníku Českého derby utká šestnáct tříletých hřebců, kteří poběží o celkovou dotaci 2,5 milionu korun. Organizátoři očekávají, že do hlediště přijde 10 tisíc diváků.

O prestiži nedělního dostihu svědčí i fakt, že se po třech letech objeví v Česku žokej Filip Minařík.
Německý šampion z roku 2005 a český rekordman v počtu výher pojede v sedle koně Miracle Match.

"Po vítězství v derby prahne. I když má na kontě 952 výher, žádné derby ještě nevyhrál," řekl Jiří Zlámaný, mluvčí závodiště.

Favoritem nejvýznamnějšího českého klasického dostihu je však někdo jiný – slovenský Bribon. Letos neporaženého hřebce pojede slovenský šampion Zdenko Šmida.

Český žokejský lídr Václav Janáček obsadí sedlo bělouše Irish Heroes, který byl ve Francii zakoupen teprve před měsícem a v Praze se představí vůbec poprvé. "Není to špatný kůň, ale jsou tady asi lepší. I tak doufám, že jim budeme dobrým konkurentem," řekl Janáček.

Nedělní program začíná ve 13 hodin, České derby startuje v 15.10. Přímý přenos vysílá od 14.15 ČT4. Vstupenka stojí 200 korun. Tipnete si, kdo letos vyhraje slavnou modrou stužku a milionovou prémii pro vítěze?

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze