Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Manchesteru se představí česká desítka

23 2000
M a n c h e s t e r - Posledním velkým cyklistickým podnikem letošního roku bude světový šampionát dráhařů, při němž si závodníci na dráze v Manchesteru od středy do neděle rozdělí celkem dvanáct sad medailí - muži osm a ženy čtyři. Deset dráhařů se pokusí na 250 metrů dlouhém dřevěném velodromu získat první medaili pro české barvy po sedmi letech. Bilance českých a československých reprezentantů v historii dosavadních šampionátů je úctyhodná - 14 zlatých medailí, deset stříbrných a 18 bronzových.

Nejúspěšnějším individuálním sběratelem medailí byl Anton Tkáč, který vystoupil v královské disciplíně sprintu třikrát (1974, 1976 a 1978) na nejvyšší stupeň. Navíc v roce 1970 skončil třetí v závodě na kilometr s pevným startem. Ještě více titulů získal pár Vačkář - Vymazal v parádní české disciplíně tandemu, který se však na mistrovství světa již nejezdí. Oba se mohou pochlubit čtyřmi zlatými, jednou stříbrnou a jednou bronzovou medailí.

Šestkrát stála na stupních vítězů i sprinterka Iva Zajíčková, ale na nejvyšší nesáhla, když dvakrát skončila druhá a čtyřikrát třetí. Ve stíhacím závodě na 4 km vybojoval Jiří Daler v roce 1964 zlato, pak přidal ještě jedno stříbro a bronz, který získal také v závodu družstev.

V tandemech Kučírek s Martínkem vyhráli třikrát, dvakrát je napodobili Vobořil s Řehounkem. V bodovacím závodu získal zlato Igor Sláma (1979), stejně si vedl v roce 1985 Martin Penc, který o čtyři roky později skončil ve stejné disciplíně třetí mezi profesionály. Do zlaté sbírky ještě přispělo stíhací kvarteto Černý, Buchta, Trčka a Soukup v roce 1986.

Všechny úspěchy jsou však staršího data, v posledním desetiletí čeští jezdci paběrkovali. V letech 1991 a 1992 byli v tandemech stříbrní Hargaš s Buráněm. Poslední medaili, jedinou pro samostatnou Českou republiku, získali v norském Hamaru v roce 1993 Hargaš s Drcmánkem, kteří skončili v tandemech třetí.

Na tyto úspěchy se pokusí navázat desítka jezdců, kteří si právo startu na světovém šampionátu vybojovala v seriálu pěti závodů Světového poháru. Ve sprinterských disciplínách budou bojovat Pavel Buráň, Ivan Vrba a Marek Hromádko, kteří se postaví na start olympijského sprintu.

Obvykle jezdí tento závod i Martin Polák, ale kvůli zánětu horních cest dýchacích do Manchesteru neodjel, takže šanci dostal teprve devatenáctiletý Hromádka. Buráň bude startovat i v klasickém sprintu a spolu s Vrbou v keirinu. Pro stíhací závod družstev má trenér František Raboň k dispozici pětici Josef Kaňkovský, Martin Bláha, Libor Hlaváč, Stanislav Kozubek a Milan Kadlec, který pojede i bodovací závod.

Individuální stíhačku absolvuje Ondřej Sosenka. Jedinou českou účastnicí šampionátu je letošní šestinásobná mistryně republiky Lada Kozlíková, kterou čeká start ve stíhačce na 3 km a v bodovacím závodu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze