Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V jachtařském závodě padají na posádku stěžně

28 2006
Sydney, Praha - Obrovská jachta padla ze strmé vlny a začala se potápět. Posádka ji opustila a na člunech čekala na záchranu. Na jiné lodi se těžký kolos stěžně skácel na posádku. Tři její členy musel do nemocnice dopravit vrtulník s poraněními hrudníku, pánve, zad. Další utrpěli lehčí zranění.

Fotograf Dallas Kilponen z listu Sydney Morning Herald spal v tu chvíli v podpalubí. „Když se zlomil stěžeň, byl to příšerný zvuk. Za pět vteřin jsem byl nahoře. Na palubě to byl masakr. Ale nikdo nezpanikařil,“ líčil.

Moře je zrádné. A s ním i slavný jachtařský závod Sydney–Hobart. „Je to jeden z nejextrémnějších závodů na jižní polokouli,“ vysvětluje český jachtař David Křížek. „Protože se jede ve vánočním období, je hodně sledovaný. Startuje se před operou v Sydney.“

Před osmi lety při něm ve velké bouři zahynulo šest jachtařů. Bezpečnostní podmínky se poté zpřísnily. Ovšem závod je extrémní kvůli nástrahám na trati.

„Závod se jede přes Bass Strait, což je úžina mezi Tasmánií a jižní Austrálií. Jsou tam silné proudy. Vlny jdou ze všech stran, jsou hodně vysoké a ostré. Už samo o sobě je těžké tam proplouvat,“ popisuje Křížek. „A když přijde nějaký frontální systém, vlny mohou dosahovat i víc než šestnácti metrů. Je to pro jachting hrozně nebezpečná oblast.“

Přesto se letos jede už 62. ročník. Sponzoři najímají špičkové posádky a investují miliony a miliony dolarů, aby jejich jachta byla v cíli první – vítězná posádka z loňska zvládla vzdálenost 1163 kilometrů za necelých 43 hodin.

Letos se do tohoto dobrodružství pustil také olympionik Martin Trčka. Jeho původní loď kvůli zlomenému stěžni o závod přišla, ale na poslední chvíli získal angažmá na jiné.

„Pro Martina je důležité, aby si ten závod mohl dát do jachtařského životopisu. Znamená hodně, pokud se chce dostat do týmu pro závody kolem světa,“ vysvětluje Křížek.

Některé poškozené lodě závod vzdaly. Jachtaři se do australského dobrodružství pouštějí na různorodých plavidlech. Potápějící se lodí byla nyní slavná jachta Koomooloo, jež vyhrála Sydney–Hobart už před 38 lety! „Jsme zničení, restaurovali jsme každý šroub a matici. Bylo to deset let mého života,“ litoval vlastník Mike Freebairn.

Naopak jachta Maximus, kde došlo ke zranění posádky, je lodí mladinkou. „Je však zázrak, že byli zranění jen tři lidé. Stěžeň má třicet šest, možná čtyřicet metrů. Taková hora když spadne, může zabít několik lidí,“ vysvětluje Křížek.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze