Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V F1 se znovu mění systém bodování. A dvojité difuzory budou zakázány

Stáj Brawn GP v uplynulé sezoně těžila z výhody dvojitých difuzorů. Od roku 2011 nebudou povoleny. | foto: AP

2 2010
Další změny se valí na seriál formule 1. Mezinárodní automobilová federace FIA po prosincové revoluci schválila novou úpravu systému bodování světového šampionátu. A kontroverzní dvojité difuzory nebudou od roku 2011 povoleny.

FIA reagovala na nespokojenost týmů se způsobem bodování a odsouhlasila jejich návrh. Druhý jezdec v cíli od nové sezony tak získá do hodnocení seriálu 18 bodů a ne 20, jak bylo ustanoveno v prosinci. Vítěz bude brát podle původního plánu 25 bodů a třetí 15.

Do loňské sezony bodovalo v závodech mistrovství světa osm jezdců, přičemž vítěz získal deset bodů. V prosinci FIA reagovala na navýšení počtu závodních stájí na třináct zavedením nového bodování podle systému 25-20-15-10-8-6-5-3-2-1. Stáje však kvůli větší motivaci na předjíždění požadovaly, aby byl bodovací systém upraven na 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. FIA jejich návrh odsouhlasila.

Pondělní jednání rovněž přineslo další změny pravidel. Tou nejzásadnější je, že od roku 2011 nebudou povoleny kontroverzní dvojité difuzory, které mimo jiné v minulé sezoně pomohly stáji Brawn GP k celkovému vítězství.

Ke změnám došlo i v pravidle o pneumatikách. Každá stáj bude mít k dispozici jen jedenáct sad suchých pneumatik místo dosavadních čtrnácti. Zároveň ti jezdci, kteří se probojují do závěrečné fáze kvalifikace, nebudou moci před závodem pneumatiky měnit.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze