Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Cheltenhamu umírali koně

Dostihy - BYLI I PADLÍ... Koně zdolávají poslední překážku jednoho z dostihů v Cheltenhamu. Za tři dny tu zahynulo osm koní, to se deset let nestalo. Na vině je zřejmě příliš vysoký počet startujících. | foto: Toby MelvilleReuters

18 2006
Cheltenham, Praha - Ani nadšení ze Zlatého poháru, magnetu britské překážkářské sezony, nezakrylo temnou skvrnu na cheltenhamském dostihovém festivalu. Za tři dny tu zahynulo osm koní, to se deset let nestalo. Ve čtvrtek padli dokonce tři za oběť jedinému dostihu. Další dva byli utraceni, když si na trati zlomili nohu.

Ochránci zvířat hned vyhlásili Cheltenhamu válku. "Bojkotujte Zlatý pohár," vyzvala diváky organizace Animal Aid.

Obrátila se dokonce na Charlese, prince waleského, jenž plánoval návštěvu Zlatého poháru. "Měl byste si srovnat se svým svědomím, zda je vhodné být při tom," vyzvala jej.

Andrew Tyler, ředitel Animal Aid, upozornil: "Extrémně přepracovaní koně padají za oběť multimilionářskému dostihovému průmyslu." Každý rok se podle jeho statistik ve Velké Británii uzávodí k smrti 375 koní.

"Je to nezvyklé a velmi smutné," reagoval na úmrtí v Cheltenhamu ředitel závodiště Edward Gillespie, načež přislíbil:  Prověříme každé zranění a příčiny, které jej mohly způsobit."

V předchozím průběhu sezony nedošlo v Cheltenhamu k jedinému smrtelnému úrazu. V roce 1996 zde však za tři dny zemřelo deset koní.

"Potom jsme zavedli nová bezpečnostní opatření. Upravili jsme povrch dráhy, aby umožnil bezpečnější dopad koní, a změnili pozice překážek," připomněl Gillespie.

Co tedy způsobilo letošní tragédie koňů? "Dráha ne. Prošel jsem ji celou a byla v bezvadném stavu," ujistil Peter Webbon, šéf veterinární péče.

Odborníci soudí, že největší vinu nese příliš vysoký počet koňů v jednotlivých dostizích.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze