Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Čeladné stojí kolony aut a panuje nervozita, na hřišti vládne sebevědomí

Čeladná | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

23 2009
Už po neděli Čeladná ožije. Velký golfový turnaj, to je pohyb spousty lidí a aut, na jaký v podbeskydské obci nejsou zvyklí ani v době největší obsazenosti zdejšího hřiště, lázní a přilehlých hotelů. Ovšem, ne že by zrovna teď Čeladná spala. Přípravy největší golfové události v České republice vrcholí hektickým tempem.
Exkluzivně Vstoupit do diskuse

Stůj! Jeď... a znova stůj! Příjezd nevěstí nic dobrého: zablácené stopy traktoru na hlavní silnici doprovázejí návštěvníky k první překážce. U kostela se staví kruhový objezd. Kdo nemá štěstí na zelenou, počká si u mobilního semaforu pěknou chvíli.

Alespoň si může prohlédnout rozestavěné bytovky po pravé straně. Čeladná je v poslední dekádě velkým hitem, a tak je poptávka po bydlení v této oblasti opravdu vysoká. Za byt ve vesničce pod horami se platí podobná suma jako za bydlení v Praze.

Čeladná - zácpy ve městě před Moravia Silesia Open.

Když konečně naskočí zelená, kolona se pomalu posouvá středem vesnice... k dalšímu semaforu. Nebude-li Čeladná do začátku turnaje plně průjezdná a přijede očekávaných více než patnáct tisíc diváků, dopravní situace by se stala nezvladatelnou.

Jen se souhlasem ochranky

"Za prací?" ptá se chlapík s vysílačkou v ruce. Mlčky přikývnu a vjíždím do přísně střežené oblasti. Okolo příjezdové cesty muži v montérkách sekají trávu a ačkoliv je teprve čtvrt na devět, pracuje se už na plný výkon. Na parkovišti postávají další "sekuriťáci" a mezi nimi energicky procházejí členové organizačního týmu.

"Hostesky budu vybírat sám ve vedlejší místnosti," prohodí v nadsázce a s úsměvem generální manažer čeladenského resortu, S. J. Alexander Flanagan, když mu členové organizačního týmu sdělují své připomínky na ranní bleskové poradě.

Čeladná

Pak se přidávám k jednomu ze zdejších maršálů Janu Stankovičovi. "Poslední tři týdny se má všechno jen dolešťovat, ale my jsme museli začít s organizací skoro od začátku. Hřiště jsme však připravovali už od jara," rekapituluje situaci muž, jenž má společně s dalšími kolegy na starosti přípravu hřiště.

To musí být pro profesionály těžší než pro rekreační hru. "Museli jsme zúžit fairwaje, začít je jinak sekat, změnit hustotu a šířku semiroughu, roughu," vypočítává Stankovič, zatímco projíždíme ve vozítku okolo několik prvních jamek Old Course. Podle maršálových slov stojí v centru organizačního týmu asi pětadvacet lidí. "V pozadí je to však dohromady asi kolem stovky dalších, kteří nám pomáhají," upřesňuje.

Pod přísným dohledem

Šířka fairwaje se měnila na jednotlivých jamkách různě, většinou o několik metrů. "Hráči, kterým to půjde, budou mít výhodu. Fairwaje jsou rychlejší a lepší. Ale nechtěl bych mít špatný den. Z hustého roughu půjde míček dostat mnohem hůř než dřív," usmívá se Stankovič.

Čeladná - fairway a semirough pro Moravia Silesia Open.

Turnaj European PGA se v Česku bude hrát po dvanácti letech, v Čeladné poprvé. Evropská organizace sem vysílala pravidelně kontroly. "Musím přiznat, že zpočátku nebyli moc spokojeni. Šest týdnů jsme nemohli kvůli vytrvalým dešťům a podmáčenému terénu udělat žádný pokrok. Ale teď se daří všechno dohánět a pokud nás počasí opět nepodrazí, měli bychom vše stihnout. Dokonce nám PGA poslala jednoho Skota, který pomáhá se správným stříháním trávníku," ukazuje maršál na dvojici mužů na sekačkách. Čeladná

O Čeladné se říká, že patří mezi nejtěžší hřiště v republice, a teď tohle. "Naši domácí hráči na úpravy nadávají, ale pořád můžou hrát lehčí neupravené hřiště New Course. Změny totiž plánujeme zachovat, neboť máme smlouvu na dalších devět ročníků. Proto nejspíš pozveme komisi, aby upravené hřiště přenormovala. Hráči se nebudou muset bát o svůj handicap ani na těžším Old Course," přibližuje můj průvodce.

Turnaj ale obě osmnáctky propojí. "Z důvodu větší atraktivity jsme zařadili na závěr osmnáctou jamku z New Course. Hraje se přes vodu, takže bude zajímavé sledovat, jak se s touto situací hráči vyrovnají," dodává Stankovič.

Pro auto přes vodu

Všude okolo neustále hučí motory sekaček a není chvíle, kdy bych nezahlédl na obzoru alespoň jednoho člověka upravujícího trávník či přilehlé okolí. Traktůrky s obrovskými sběracími koši křižují jednotlivé oblasti a maršál vždy jen pohledem zkontroluje, zda řidiči ovládají stroje podle dohodnutých postupů.

Občas také zastaví, vystoupí z golfového vozítka a pečlivě kontroluje detaily na fairwaji. Například jamka číslo 12: "Tady jsme měli problémy s vodou. Když u nás tak dlouho pršelo, tráva byla podmáčená a v bahnu shnila. Museli jsme proto dát na třech místech nové pásy trávy," ukazuje Stankovič, "zatím to ještě úplně nesrostlo, ale pořád máme relativně dost času."

Čeladná - jamka č. 15 pro Moravia Silesia Open.

Středem zájmu kamer televizních štábů i mnoha diváků bude patnáctá jamka, kde se opět hraje přes vodu. "Kdo tady trefí jako první hole-in-one, vyhraje od našeho sponzora vůz Audi v hodnotě více než 1,3 milionu korun," poodhaluje maršál jeden z lákavých bodů doprovodného programu. Vracíme se ke klubovně, jdeme si prohlédnout VIP Village a tiskové středisko. Ta už stojí, další zázemí se buduje.

Hlavně pryč s bahnem

"Další ročníky už budou ohledně příprav jednodušší – opráší se už hotové věci, případně se vylepší to, co se nakonec ne tak úplně povede. Je to pro nás obrovská čest, ale zároveň také velký závazek, aby turnaj proběhl přesně tak, jak má," uzavírá Stankovič, zatímco na parkovišti vykládají dělníci hromadu trubek a desek, nejspíš pro stavbu tribun.

Při odjezdu opět zůstávám stát uprostřed obce před semafory, zatímco řada vozů za mnou roste. Tohle prostě musí být v příštím týdnu hotové, jinak nevím. Pak už stačí jen spláchnout ze silnice nevzhledné bahno a Čeladná může vítat hosty.

Jestli vše stihnou i pořadatelé Moravia Silesia Open, to se nejspíš dozvíme až na prahu samotného turnaje.

U obce Čeladná v Beskydech se nachází Prosper Golf Resort Čeladná, golfový areál o rozloze 140 hektarů.

Autor:


Nejčtenější

Radikální změna Davis Cupu schválena, vyvrcholí finálovým turnajem

Francie křepčí, právě vyhrála slavný Davis Cup.

Na zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Orlandu byla schválena radikální reforma Davis...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...Už toho bylo dost. Plážová volejbalistka Kolocová ukončila kariéru

Kristýna Kolocova se na turnaji Světového okruhu v Ostravě vrhá po míči.

Plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová ukončila ve třiceti letech kariéru. Stříbrná...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola...

Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Další z rubriky

Koepka útočí na další triumf, po 3. kole vede PGA Championship

Brooks Koepka během třetího kola PGA Championship.

Američan Brooks Koepka se dostal po třetím kole do čela golfového PGA Championship a do finále...

Spilková na British Open s nejlepším výsledkem padesátá. Vládla Hallová

Georgia Hallová prožívá vítězství na British Open.

Česká golfistka Klára Spilková obsadila 50. místo na British Open a zaznamenala nejlepší výsledek...

Woodland je v nedohraném druhém kole v čele PGA Championship

Gary Woodland ve 2. kole PGA Championship.

Americký golfista Gary Woodland se drží v čele PGA Championship. Druhé kolo závěrečného majoru...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz