Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Čeladné se pro největší český turnaj chystá celá nová jamka

Moravia Silesia Open 2009 - promotér S.J.A. Flanagan | foto: Michal Šula, MF DNES

15 2010
Prosper Golf Resort v Čeladné už nebude vypadat tak, jak jeho dvě osmnáctijamková hřiště - Old Course a New Course - znají golfisté z minula. Od loňska znají první z nich i někteří přední evropští hráči, ačkoli pro turnaj European Tour se pro větší atraktivitu jako poslední hrála osmnáctá jamka z hřiště druhého. Letos nastanou další změny.

Šéf resortu Stephen Flanagan, zároveň čelní představitel promotérské společnosti Quirit Alfa, v první části dvoudílného rozhovoru pro golf.idnes.cz prozradil, že na druhý ročník chystá hřiště ve výrazně pozměněné podobě.

Co se dělo s hřištěm po Moravia Silesia Open 2009? Zakonzervovali jste Old Course ve stavu pro turnaj PGA, nebo bylo přizpůsobeno běžné rekreační hře? Můžete se zmínit i o případných dílčích úpravách?

Po ukončení minulého ročníku turnaje jsme se rozhodli s vedením PGA a designérem hřiště Miguelem Ángelem Jiménezem, že ročník 2010 PGA Czech Open se bude hrát na takzvaném Middle Course, tedy původní osmnáctce. Tato varianta hry předpokládala i několik drobných úprav na hřišti a jednu zcela novou jamku, která svojí zajímavostí a technickou obtížností bude ještě jednou vizitkou Čeladné.

Moravia Silesia Open 2009 - jamka č. 18

Několik dní po ukončení Moravia Silesia Open 2009 jsme dali hřiště do jeho původního každodenního rekreačního stavu. Sami rozumíte, že obtížnost ve které se hraje profesionální túra, je jen pro málo z golfistů hratelná. Snažili jsme se tedy navrátit hřišti takové podmínky, aby návštěvníci našeho resortu měli hru jako zábavu a odcházeli od nás s dobrým golfovým pocitem.

Dá se potom říct, že přípravy na turnaj v letošním roce - co se týče hřiště - běží neustále a průběžně?

Přípravy na další ročník určitě začaly s ukončením minulého ročníku a co se týče hřiště, pokračovaly až do prvního sněhu. Dnes je Čeladná pod sněhem a na hřišti se momentálně nedá nic dělat. Celý tým pracovníků, který připravuje Czech Open 2010, v tomto období dělá administrativní práci a technickou přípravu turnaje.

Nakolik se na přípravě hřiště podepsalo přerušení provozu při říjnovém sněžení?

Určitě jsme s takovým brzkým sněhem nepočítali, ale jako všichni ostatní jsme závislí na přírodě. Nemáme luxus španělských nebo jihoafrických klimatických podmínek, takže musíme být flexibilní a dělat maximum v podmínkách, které nám určuje české a beskydské podnebí.

Turnaj získal dobrý termín. Spoléháte se na to, že automaticky přiláká přední hráče, nebo bude boj o obsazení stejně těžký jako loni? Je vaším cílem a prioritou získat lepší hráče než v prvním ročníku?

Faktem je, že termín, který jsme získali pro tento ročník a další roky dopředu, je vynikající. Že by automaticky přilákal přední hráče, s tím se určitě počítalo při strategických vyjednáváních tohoto termínu. Ale pouze termín špičky golfu do Čeladné nepřiveze. Více než všechno ostatní, je pro ty nejlepší hráče důležitější organizace turnaje, služby, doprovodné programy a celková filozofie turnaje. Myslím si, že jsme v minulém ročníku vybudovali dobrou image turnaje. Během mé účasti na finále minulého ročníku Race to Dubai jsem osobně prodiskutoval účast těch nejlepších golfistů Evropy a světa na Czech Open 2010.

Byl jsem mile překvapen, jak pozitivně hráči hodnotili turnaj v Čeladné a jak dobře byli informováni ti, kteří se minulého ročníku neúčastnili. Dnes je ještě brzy slibovat jména, ale můžu potvrdit, že na Čeladné uvidíte velmi kvalitní hráče a ta nejzajímavější jména.

Bude Miguel Ángel Jiménez opět "tváří turnaje"? Jakého rozsahu by spolupráce s ním měla být?

Miguel Ángel Jiménez bude navždy částí našeho hřiště. Jeho nesmírně veliká pomoc při organizaci a popularizaci našeho resortu si velice vážíme. Nemám důvod nepočítat s jeho pomocí a vynikajícím postavením v evropské túře i na budoucích ročnících.

Miguel Ángel Jiménez v Čeladné s hosteskami

Na druhé straně sami vidíte, kolik nových a mladých talentů se prosazuje. Každý z nich by se mohl stát tváří budoucích ročníků Czech Open. Nedokážu říct, ale pevně doufám, že jeden den to může být i český golfista. Proč ne... Stanislav Matuš, který je členem místního klubu se představil nejlépe ze všech českých hráčů v minulém ročníku.

Čeští golfisté se loni ale neprosadili. Kolika z nich dáte možnost startovat, kolik se jich bude moci kvalifikovat a kolik bude sponzorských pozvání či divokých karet?

Je mi velice líto, že čeští golfisté předvedli výkon takový jako v minulém ročníku. Jeden ze strategických cílů Czech Open je budovat jméno českému golfu a dávat možnost mladým a perspektivním hráčům, ukázat se světu. Toto ale neznamená automaticky, že budeme rozdávat divoké karty. Princip kvalifikací je férový, a tak budeme velice profesionálně vybírat ty, kteří dostanou možnost se ukázat na Czech Open 2010.

Zatím počítáme, že dáme možnost České golfové federaci, aby přihlásila amatéry, mistra republiky a mistra republiky na jamky. Vše ostatní se bude rozhodovat v přímém boji kvalifikací.

(Pokračování.)Najdete na iDNES.czmobilní verze