Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně předváděli kousky motokrosoví freestylisté. Co obnáší jejich sport?

Libor Podmol - Freestyle: Libor Podmol | foto: Ota BartovskýMF DNES

15 2010
Občas prolétli tak blízko stropu, až se ze země zdálo, že do něj musí narazit. "Nějaká rezerva tam byla, ale když člověk dělá cliffhangera (trik, kdy si jezdec ve skoku stoupne na řídítka) a má před sebou roury, tak je to strašidelný," přiznává freestylista Libor Podmol.

Přesto se on i ostatní kaskadéři na motokrosových strojích dál statečně vrhali na rampy a z nich do vzduchu za dalšími bláznivými triky. A diváci ve slušně zaplněném pavilonu V brněnského výstaviště se v sobotu při Freestyle Motocross Race náramně bavili.

"Lidem se to snad líbilo, vypadali nadšení. Organizace byla perfektní, my jsme taky spokojení, takže všechno super," konstatovala druhá z hlavních hvězd programu Petr Pilát.

Pilát předvedl trik, který nikdo jiný nedělá

Všechno přitom v sobotu začalo tak chmurně. Dopoledne hned při svém prvním tréninkovém skoku ošklivě upadl Petr Kuchař a akci, na jejíž organizaci se podílel, pak proležel v nemocnici.

"Je to škoda, byl to jeho ‚event‘, strávil nad ním spoustu času," posteskl si Podmol. "V pátek tady do jedný ráno makal na rampách, do tří pak nemohl usnout, protože mu to všechno šrotovalo v hlavě. Pak ráno přijel, měl kruhy pod očima a každý po něm ještě něco chtěl," líčil Pilát.

Co se vlastně stalo? "Skok byl trošičku krátkej, a jak byla hlína měkká, tak se do ní zabořil, šel přes přední kolo a motorka ho přimáčkla," popisoval Podmol. "Nebyl to pěkný pohled, ale naštěstí je v pořádku, jen hodně dobitej," ulevilo se Pilátovi.

Kuchař vyvázl pouze s oděrkami a modřinami po naraženinách. "Na mém sobotním brněnském pádu se podepsalo přepracování, neboť jsem současně celou akci připravoval. Už jsem v naprosté pohodě, odpoledne půjdu vyzvednout děti ze školky. Samozřejmě pokračuji dál ve freestylu," citovala agentura ČTK jezdce, jenž byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení.

Petr Pilát

Petr Pilát v akci.

Na výstavišti tak hlavní program obstaralo devět jezdců, z nichž nejvíc diváci žasli právě nad výkony českých borců "Mouky" a "Pilníka." Druhý jmenovaný nejvíc zaujal backflipem (saltem vzad), na který si najel a pak ho i celý provedl s oběma nohama nalevo od motorky.

"Tenhle trik dělám jako jediný na světě, vždycky z něj mám parádní pocit," pochlubil se Pilát. V úvodu zmiňovaného cliffhangera ale raději vynechal. "Když jsem ho v tréninku skočil, tak jsem si říkal, že se jdu převlíknout, jak jsem měl v gatích.

Když jsem měl před očima ty roury pod stropem, tak jsem si říkal, že na to kašlu a nebudu to hrotit. Kdybych si o ty roury škrtnul, tak by to byl průser jako Brno," pousmál se.

Podmolovi bylo zle. "Ale slivovička by to mohla spravit"

Právě úsměv je to nejčastější, co na tvářích freestylistů bez přilby uvidíte. Někdy je laciné to o sportovcích psát, ale tihle chlapíci jsou vážně v pohodě, na nic si nehrají. A taky si umí užívat. "Určitě někam zajdem, v Brně si musíme dát vínečko," plánoval po skončení programu čerstvě devatenáctiletý Pilát.

To o šest let starší Podmol si v průběhu akce stěžoval na únavu. Vždyť se teprve ve čtvrtek vrátil z tříměsíčního pobytu v USA. "Jsem hodně stahanej a po pravdě se těším, až bude konec. Dvě show za den jsou celkem dost, k tomu ten časovej posun. Je mi celkem blbě, od včerejška zvracím."

Ano, freestyle je opravdu fuška. "Je rozdíl, když děláš ty nejtěžší triky a za minutu se unavíš, nebo když si můžeš jenom brblat a dělat lehčí triky. To jich zvládneš třicet a seš v pohodě," přibližuje Podmol. Druhá varianta ale u něj nepřicházela v úvahu. "Moc doma nejezdíme, tak se tu chceme ukázat a předvést to nejlepší. Za to taky dostáváme peníze."

Nakonec to však s tou únavou možná tak horké nebylo. "Říkal jsem si, že to bude snad poprvé v životě, co nepůjdu na afterparty. Ale je mi čím dál líp a slivovička by to večer mohla úplně spravit."

Člověka napadne, že tihle borci snad ani neznají strach. Ale to je mýlka. "Strach k tomu musí patřit. Kdybych se vůbec nebál, tak přijdu a skočím dvojitej backflip, jenže to by dopadlo špatně," sděluje Pilát. "Musí v tom být respekt, adrenalin, musíme o tom přemýšlet. Necvrnkáme přece kuličky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze