Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Blanské kotlině startuje boj motokrosařů o mezinárodní titul

Motokros v Kaplici - ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

11 2014
Nedělní klid nad Kaplicí vyruší ostrý zvuk vytočených motorů. Blanská kotlina bude totiž hostit úvodní díl motokrosového Mezinárodního mistrovství České republiky. O první body do šampionátu přijede na jih Čech bojovat téměř kompletní česká špička.

"Co vím, tak akorát nepřijede Filip Neugebauer z týmu Osička, protože má nějaké povinnosti v Německu, a také bude chybět Patrik Liška, který se před 14 dny zranil. Nastoupí samozřejmě i celá parta Francouzů, kteří u nás mistrovství jezdí," řekl ke startovnímu poli promotér závodu Richard Gironi s tím, že v Blanské kotlině se postaví na start i úřadující mezinárodní mistr České republiky, Francouz Florent Richier.

Jedním z jeho hlavních konkurentů bude také šestadvacetiletý závodník Martin Michek z Českých Budějovic. Loni mu titul mistra utekl díky technické závadě na jednom ze závodů, letos to bude chtít napravit.

Diváci se mohou těšit nejen na nejprestižnější kategorii MX1, kde závodníci jezdí s kubaturami od 125 ccm výše. Trénovat se bude v neděli od 8 hodin a první finálové jízdy jsou naplánované od 13 hodin. Technické přejímky absolvují jezdci a týmy od den dříve.

"Novinkou jsou stroje KTM o kubatuře 300 kubických centimetrů. Ale v třídě MX1 jezdí kluci i například s dvěstěpadesátkami, nebo dokonce se čtyřistapadesátkami," doplnil Gironi.

V Kaplici pojede i třída MX2 s kubaturou do 125 ccm, pak mladíci pod 15 let na strojích o maximálním obsahu 85 ccm a závody jsou také vypsané pro dívky.

Před samotnými mistrovskými závody organizátoři ještě upravovali kaplickou trať. "Profil zůstává stejný jako loni. I když před týdnem se v Kaplici jely závody a tam se trať v dolní části areálu přeci jen trošku lišila. Kotlinu jsme upravovali hlavně kvůli bezpečnosti závodníků," uvedl promotér šestidílného mistrovství a drobné změny popsal.

"Hluboké úvozy jsme zčásti zavozili a trochu osekali ostré hrany, aby kluci náhodou nezavadili řídítky o zem, což je potom už hodně nebezpečné. Trochu se musela také pozměnit část po obrovském skoku u stromové aleje, kde jsou čtyři nové proskakováky, aby se jezdci zpomalili. Dnešní tratě jsou hodně rychlé, proto je musíme takto uměle zpomalovat," doplnil Gironi.

Vítěz prvního podniku mezinárodního mistrovství si z Kaplice může odvézt až 50 bodů. Za každou vyhranou rozjížďku se uděluje 25 bodů.

Mezinárodním mistrovstvím ale v Kaplici program na duben nekončí. Motokrosaři budou závodit i o následujících dvou víkendech. "V neděli 20. dubna se u nás pojede pohárový závod jezdců Hobby, kde se objeví i náš rakouský partner. A následující sobotu 26. dubna už přijdou ke slovu jezdci jihočeského motokrosového střediska SMS Kaplice, kteří na domácí trati absolvují svůj první letošní závod Přeboru Jihočeského kraje tříd 85 kubických centimetrů, MX2, Open a Veterán a závod Jihočeského poháru ve třídách Amatér MX2 a Amatér Open," popisuje sportovní komisař kaplického motokrosu Petr Starý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze