Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádné zkoušky. Je to začátek revoluce na českých hřištích?

Golf - ilustrační. | foto: Martin Kabát

25 2010
První krok na cestě ke zdvojnásobení členské základny je učiněn. Noví hráči už nebudou skládat zkoušky, aby získali právo vstoupit na hřiště. Věc, která spoustu potenciálních začátečníků odradila, je po sobotě pasé.

Vehementní diskutéři o tom, zda je proces udělování takzvaných zelených karet, jak se vžilo postaru říkat, přišli rázem o téma. I když víceméně nenápadné zasedání sportovně technické komise České golfové federace už vlnu debat vyvolalo, její předseda Karel Vopička nepředpokládá potíže při zavádění novinky do praxe.

Podle něj vlastně o novinku v pravém slova smyslu nejde. "Připomněli jsme klubům, že to na nich záleží. A vždycky záleželo. Ani jsme nic nemuseli měnit," komentoval Vopička pro golf.idnes.cz úpravu onoho slavného Dodatku č. III.

Změna v novém soutěžním řádu, jak bude předložen březnové konferenci ČGF, je v tomto bodě vlastně jen "jazyková". Místo pojmu "zkouška způsobilosti" zavádí český golf termín "osvědčení pro hru na hřišti". Vopička dodává: "Průzkumem jsme zjistili, že slovo zkouška lidi odrazuje. Teď už nebudou muset vyplňovat testy."

Golf - ilustrační.

S rostoucí členskou základnou a přijímáním čerstvých golfistů na hřiště se oslabilo povědomí o golfové etiketě, tolik střeženém klenotu této "hry gentlemanů", v níž si je každý sám sobě rozhodčím. Nebude zrušení zkoušek znamenat prohloubení tohoto trendu?

Zabránit tomu má nově vzniklá instituce takzvaného garanta. V každém klubu jich může být několik, rozhodně víc než trenérů. Povolovat adeptům golfové hry vstup na hřiště budou právě garanti. "Každý klub si mechanismus nastaví, jak bude potřebovat. Samozřejmě základem zůstává, že garant půjde s novým hráčem na hřiště," pokračuje Vopička v osvětě úpravy řádů.

Profesionálové a cvičitelé

Nová praxe vyvolává dojem, že jde o definici kruhem. Svou vstřícností vlastně láká další a další hráče, pro něž je v České republice už teď připraveno dost hřišť a další vznikají. Cíl plánu "Hraj golf - změň život aneb 100 000 golfistů do roku 2013" je jasně definován samotným názvem.

Vyvolá-li plán po svém březnovém spuštění opravdový příliv lidí, kteří se chtějí naučit ovládat hole a pravidla, nemusí pro ně být dost trenérů. "Nesmí tady být fronta. Proto budou vycvičeni cvičitelé a vytipováni lidé se zkušenostmi, kteří budou garanty," zacykluje Vopička rozhodnutí STK.

Celorepubliková schůze regionálních delegátů STK

Její zasedání v sobotu 23. ledna 2010 rozhodlo o změně "zkoušky golfové způsobilosti" na "osvědčení pro hru na hřišti". Orgán je rozdělen do čtyř regionů, každý má povinnost prodiskutovat změny a vysílá na finální jednání sedm delegátů. Jeden hlas patří předsedovi STK Karlu Vopičkovi, jenž se v sobotu hlasování zdržel, aby při absenci jednoho delegáta zachoval lichý počet hlasů.

Předpokládanou vlnu nevole mezi profesionálními trenéry, jimž jsou amatérští cvičitelé často trnem v oku, zkušený svazový činovník odráží dopředu: "S prezidentem české PGA panem Nitrou jsme o tom, že za nové hráče jsou zodpovědné především kluby, diskutovali už v říjnu."

Golf - ilustrační.

Podle Vopičky jsou cvičitelé nutností. Upozornil i na to, že profesionální trenéři v klubech často nezvládají například péči o mládež. Podle něj je dost lidí, kteří se nechtějí dát na dráhu koučů, protože mají jinou vlastní obživu, a přitom se chtějí zapojit do chodu svého klubu. Smířlivě ovšem dodává: "Profesionálové jsou samozřejmě základ."

Pouhá úprava pojmů v soutěžním řádu se tak může jevit jako revoluce v českém golfu. Nebo ji může odstartovat. Garanti nezůstanou bezejmenní. Oficiální server ČGF bude u každého nového hráče při udělení základního hendikepu zveřejňovat jméno garanta na důkaz, že přebírá osobní odpovědnost za to, komu povolil vstup na hřiště.Najdete na iDNES.czmobilní verze