Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už jsem se rozhodl, beru si rok pauzu, uvedl Kimi Räikkönen

KIMI RÄIKKÖNEN se dobře baví. Tak byl v posledních letech v F1 málo k vidění. | foto: AP

20 2009
Týdny mlčel, a jen sledoval, co o jeho budoucnosti říkají jiní. Teď promluvil. Kimi Räikkönen potvrdil, že v roce 2010 bude dělat spoustu věcí, ale závodění s formulí 1 mezi nimi nebude. "Nedohodl jsem se s McLarenem, takže si beru rok volno. S Brawnem jsem vůbec nejednal."

V rozhovoru na oficiálních stránkách šampionátu formule 1 finský pilot vysvětloval své rozhodnutí, ale zároveň se nechal slyšet, že přilbu Grand prix neodkládá na vždy.

Odchod Kimiho jsem čekal, říká Král

Josef Král
Nejlepší český závodní jezdec Josef Král, který vybojoval třetí místo v úvodním podniku zimní série GP2, má k Räikkonenovi blízko už z toho titulu, že v jeho manažerské skupině figuruje i Steve Robertson, který se o Fina stará.

Fakt, že rychlý Fin opouští F1, ho vůbec překvapil. "Já ho opravdu považuji za nejrychlejšího jezdce současné F1, proto mě mrzí, že příští rok asi nepojede. Ale čekal jsem to. Kimi je závodník a všechen ten humbuk kolem formule 1 ho neskutečně ničí."

Podle Krále není Räikkönen žádný Iceman, jak se o něm říká. "Iceman byl Mika Häkkinen, Kimi určitě není žádný kliďas. Všimněte si jeho skoro do krve okousaných nehtů. Ten tlak ho ničí, titul už má a teď chce hlavně klid."

Spekulacím o tom, že do McLarenu nejde, protože mu tým nabídl málo peněz, se jen Král směje. "Kimi má už vyděláno dost, určitě mu o peníze vůbec nejde. Podle mě mu na nich nikdy moc nezáleželo."

"Mám formuli 1 rád a vždy jsem si ji opravdu užíval. Mám tam ještě nějaké nevyřešené záležitosti a návrat mě dost láká. Pokud najdu správný tým a přijde ta správná chvíle, budu zpět."

Räikkönen nesouhlasí s těmi, kteří tvrdí, že po zisku titulu mistra světa ztratil motivaci a závodění se pro něj stalo jen prostředkem k vydělávání peněz.

"Je pravda, že titul byl můj cíl. Ale rád bych vyhrál ještě jeden. Právě kvůli němu bych se do F1 vrátil, proto by musela přijít nabídka z opravdu konkurenceschopného týmu. Je to jednoduché."

A za jediný tým (kromě Ferrari), který určitě bude bojovat o titul mistra světa, považuje pro sezonu 2010 Räikkönen právě McLaren, s nímž se nedokázal domluvit. Kromě nabízených peněz pro něj byly problémem i sponzorské akce, kterých se musí jezdci slavného týmu účastnit jako na běžícím páse. Jenže Räikkönen není Hamilton a úsměvy do fotoaparátů a podávání rukou se zcela neznámý lidmi, jsou mu vysloveně odporné.

"Cítil jsem, že McLaren je pro mě jedinou možností. A když to nevyšlo, dám si rok pauzu. Nebudu závodit jen proto, abych závodil a sbíral občas body. To mě nezajímá."

Všechno je zatím hodně čerstvé a ani sám Räikkönnen netuší, co přesně bude dělat bez formule 1. Pravděpodobně se pokusí domluvit s nějakým kvalitním týmem rallye, zda by mu poskytl konkurenceschopné auto. A pokud ne, budou dál plnit stránky bulvárních časopisů fotografie z jeho výletů za zábavou.

"Když nebudu nic řídit, budu se věnovat rodině a trávit hodně času s přáteli. Nebojím se, že bych se nudil."

Zprávám posledních dní, že se jedná o jeho příchodu k týmu Mercedesu, který vyhrál letošní šampionát pod hlavičkou Brawn, se Räikkönen jen směje.

"S Brawnem jsem nejednal. Mám dojem, že Mercedes bude prosazovat, aby tam jezdili dva němečtí jezdci."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze