Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Utraceného dostihového koně zaplatí závodiště, rozhodl poprvé soud

Klisna volně běhala po pardubickém závodišti a smrtelně se zranila. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

25 2010
Dostihový spolek Pardubice bude poprvé platit statisíce za smrt koně na svém závodišti. Rozhodl o tom vrchní soud. Klisna Inkasentka v květnu 2008 ztratila jezdce a při volném pobíhání si napíchla zadní nohu na zábradlí mostku. Veterináři ji kvůli zranění utratili.

"Rozsudek byl potvrzen. Dál platí to, co rozhodl soud nižší instance, tedy Krajský soud v Pardubicích, který určil vinu žalované strany," řekl mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt. Závodiště podle verdiktu nebylo vhodně zajištěné pro organizaci dostihů.

To znamená, že Dostihový spolek Pardubice, který se před letošní Velkou pardubickou potýkal s finančními problémy, má zaplatit kolem tři čtvrtě milionu korun. Konečnou sumu určí soudní znalec.

Částku 760 tisíc korun odhadl znalec z oboru koní, kterého o posudek požádal majitel utraceného zvířete. Vzhledem k tomu, jakou kariéru ještě mohla hnědka udělat, je to cena na spodní hranici.

"Cítím úlevu a zadostiučinění. Klisnu mi to sice nevrátí, ale pro mě skončilo martyrium, při kterém vyhrála spravedlnost. A za to jsem rád," řekl majitel klisny Hubert Žďárský.

Právník Dostihového spolku připustil, že podobný případ se může stát precedentním i pro ostatní majitele. Bude však podle něj záležet případ od případu. Toto byla první kauza v historii dostihového sportu, kdy majitel utraceného koně požadoval náhradu škody od pořadatele.

Sumu by měla z pojistky závodiště uhradit Česká pojišťovna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze