Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký půlmaraton poběží i mistryně světa Jepchirchirová

Momentka z Ústeckého půlmaratonu - ilustrační foto | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

14 2016
I úřadující mistryně světa Peres Jepchirchirová z Keni se postaví na start sobotního 1/2Maratonu Ústí nad Labem. A bude ohrožovat i vlastní rekord závodu, který utvořila loni.

„Máme ambiciózní cíl udělat z 1/2Maratonu Ústí nejrychlejší regionální závod v rámci RunCzech běžecké ligy. Myslím, že minimálně mezi ženami máme velice slušnou šanci - vždyť kolikrát máme to štěstí, že přijede úřadující půlmaratonská mistryně světa,“ prohlásil Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru série RunCzech.

Jepchirchirová loni trasu po ústeckém centru, nábřeží i ve Spolchemii zvládla za 1:07:17 hodiny. Letos se stala mistryní světa v Cardiffu.

V kategorii mužů se stále čeká, zda padne magická hodinová hranice. Čtyři běžci ze startovní listiny už to zvládli, nejlepší aktuální formu má Keňan Barselius Kipyego; v Praze byl druhý v osobáku 59:30. Maročan Aziz Lahbabi před dvěma roky běžel 21 0975 kilometru za 59:25, pod šedesát minut to zvládli i Geofrey Kusuro a Adugna Takele.

Když už ne magická hranice, rekord závodu se třást bude určitě; hodnotu má 1:00:38 hodiny.

Čest českých běžců budou hájit obhájce nejlepšího českého ústeckého času Milan Kocourek, Jiří Homoláč či Jan Kreisinger.

Nejzářivější hvězda, olympijská maratonská běžkyně Eva Vrabcová, letos ústecký půlmaraton neozdobí. Na poslední chvíli svůj start odřekla. „Eva musela po náročném programu celého roku přerušit podzimní sezonu,“ uvedla Jana Moberly, koordinátorka elitních atletů. Jiná olympionička, desátá z Ria v chůzi Anežka Drahotová, mezi 3 600 běžci bude.

1/2Maraton Ústí se běží pošesté, vypukne v 15 hodin, předchází mu rodinný běh a závod handbiků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze