Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecký Čarnecký po derby: Ze hry Válečníků se vám zakroutí hlava

Za míčem se ženou ústecký Čarnecký (vlevo) a děčínský Tucker. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

12 2014
Třaskavé basketbalové derby se proměnilo ve válku světů. Uspěli v ní děčínští Válečníci, razící týmový evropský styl; Ústí sice na americké solitérské pojetí nesází, zato k němu sklouzává.

„Domácí předvedli, že tady v Evropě,“ ukázal ústecký rozehrávač Michal Čarnecký na děčínskou halu, „je basketbal o obraně, ne o útoku. A stejně jako Opavě i jim míč lítá z ruky do ruky, až se vám z toho zakroutí hlava a nevíte, kde stojíte.“

Středeční válečnický triumf 90:72 byl pro Ústí ještě milosrdný. „Je na nich vidět, že mají pět Amíků a každý si chce hrát svůj basket. My jsme tým, oni ne,“ pronesl Filip Kroutil, děčínské křídlo.

Sluneta v létě poskládala nové mužstvo a asi není snadné během pár měsíců změnit mentalitu pěti zámořských hráčů, pěstovanou už od dětství. Ačkoli se o to trenér i čeští spoluhráči snaží.

„Musíme komunikovat v obraně, být odolnější, v útoku si přihrát. Tenhle základ my nedodržujeme, hrajeme jeden na jednoho, jeden do pěti. A to dneska nejde,“ uvědomuje si rozehrávač Čarnecký. „Už je za námi 19 kol a naši Američané si toho ještě nevšimli. Bavíme se o tom, tak snad už to pochopí.“

Fotogalerie z derby

I proto má Ústí vizitku útočného týmu s rozevlátou obranou. „Děčín byl disciplinovanější, my jsme individualistický tým, nehrajeme kolektivně. Oni si půjčili míč a rozebrali nás,“ zopakoval Čarnecký.

Rozdíl je i v rotaci hráčů. Děčín využil celou dvanáctku, přičemž nejvytíženější Vyoral strávil na palubovce 25 minut. Zato v ústeckém trikotu se zapotilo kvůli porci více než 24 minut šest hráčů. „Kdo přišel z lavičky, zapadl do hry úplně v pohodě. Bránili jsme všichni koncentrovaně, ať základní pětka, nebo desátý dvanáctý hráč. Odvedli jsme poctivý výkon!“ lebedil si děčínský playmaker Tomáš Vyoral.

Na body z lavičky Děčín dominoval 54:22. Ale nad otázkou, že by ji měli Válečníci širší než ostatní protivníci, se děčínský stratég Pavel Budínský jen pousmál. „Každý trenér má stejně širokou lavičku, já ji měřil a vejde se na ni víceméně stejný počet hráčů,“ uculoval se vůdce druhého týmu ligy.

„Že dávám prostor celé sestavě, to je naše filozofie a součást naší hry. Každý tým může prostřídat dvanáct hráčů a je otázka, kdo najde odvahu všechny používat. Nám k tomu nahrával vývoj derby, pro pohodu v týmu je to jen dobře! U nás má základní hráč i náhradník úplně stejnou úroveň a cenu.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze