Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěchu na ME podřídím vše, plánuje plavec Svoboda

Květoslav Svoboda | foto: Jiří Seidl, MF DNES

14 2010
Jeho úspěchy zapadávaly prachem málem jako Tleskačův deník ve stínadelském kostele. Jenže plavec Květoslav Svoboda se nevzdal a vypadá to, že v 27 letech se zase vrací do špičky. Nejen do domácí, ale možná i té evropské.

Loni odešel ze Znojma do brněnské Komety. A jde mu to. První červencový víkend mu ve Svobodných Heřmanicích náramně vyšla pětikilometrová trať, vyhrál. A o týden později triumfoval na bazénovém mistrovství ČR, v pražském Podolí vybojoval čtyři individuální a tři štafetové tituly.

"Zatím bych to nehodnotil jako obrození.Mám za sebou starty, které ještě nebyly ve velké formě a nebyly tak důležité," zůstává Svoboda obezřetný.

Kdy přijdou starty, které zhodnotí vaši připravenost?
O víkendu poplavu Evropský pohár na pět kilometrů. To bude první ostrý start s evropskou špičkou. A pak 5. srpna na mistrovství Evropy na Balatonu.

Takže dočasně opouštíte bazénové plavání a soustředíte se na pětikilometrovou trať?
Přesně tak. Je to velká změna i k přístupu ke dvoustovce a čtyřstovce. Teď se věnuju rozvoji vytrvalosti. Trénuju úplně jinak a ve Svobodných Heřmanicích se mi podařilo porazit Rosťu Vítka i Honzu Pošmourného. Jednoznačnou prioritou je uspět na Balatonu. Tomu podřídím všechno.

V čem se liší současný trénink?
Je v něm daleko méně intenzity. Posledních pět let jsem se snažil pořád něco dohánět. Teď mám deset tréninků v týdnu, naplavu 70–80 kilometrů, tempo mám okolo 120–130 tepů za minutu. Je to jen o plavání, sem tam dostaneme těžký test.

Jak jste zvládl přechod z bazénu na otevřenou vodu?
První start jsem měl až ve Svobodných Heřmanicích, předtím jsem byl nachlazený. Na mě byla docela zima, ale bylo to zajímavé a zkusil jsem si to. Teď už mě čeká jen teplá voda, jaká byla o víkendu na mistrovství republiky.

Tam jste vyloženě zazářil...
S oběma závody jsem hodně spokojený. V Praze mi udělala velkou radost osmistovka, protože jsem chtěl plavat na český rekord. Ale že poplavu takhle rychle (8:10:75), druhou čtyřstovku dokonce rychleji, to jsem nečekal. Ukazuje to, že natrénovanost je vysoká a kvalitní.

Cítíte se psychicky nejlépe za poslední roky?
Jsem uvolněný v pohybech a cítím se skvěle, mám do plavání chuť. Hodně lidí mi věřilo a přálo a já z toho mám upřímnou radost.

Bude se podle výsledku na Balatonu řídit další rozhodování, jestli budete pokračovat v bazénu, nebo v dálkovém plavání? Navíc chcete startovat za dva roky na olympiádě v Londýně zase v bazénu.
Při kraulové dvoustovce jsem si zkusil, že mi to plave pořád dobře. Ještě by to chtělo o čtyři vteřiny rychleji a to je v mých silách. U dálkového plavání bych chtěl vydržet ještě rok. Uvidíme, jak se mi v něm bude dařit, jak dopadnou velké závody. Vidím to padesát na padesát, že se pokusím nominovat na hry i na pětku.

Po hrách to bude definitivní přesedlání na dálkové plavání?
Uvidíme. Zatím přemýšlím o olympiádě a myslím si, že bych pak chtěl ukončit kariéru. Ale může se stát, že budu pokračovat s dálkovým plaváním. Musím se dívat na budoucnost a nevím, jaká bude situace v českém sportu. Začínám trochu podnikat.

V čem?
S Rosťou Vítkem máme v centru Brna solno-jodovou jeskyni, u toho chceme zůstat. Chtěl bych dál rozvíjet pomoc Brnu s lužáneckým bazénem. Momentálně o to zájem je, tak bych se chtěl podílet na projektu rozvoje mládeže v Brně.Najdete na iDNES.czmobilní verze