Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ty půjdeš zleva a ty zprava. Jak se plánoval Boltův průlet Prahou

Usain Bolt zdraví malé atlety na pražském mítinku Čokoládová tretra. | foto:  Michal Šula, MAFRA

19 2016
V sobotu běžel Usain Bolt na Kajmanských ostrovech svoji první stovku sezony. Za 10,05. Po ní se chytil za stehenní sval. Pobolíval ho. Což nebylo dobré. Organizátoři ostravské Zlaté tretry se pak obávali: Skutečně přiletí?

„Žádné zprávy, dobré zprávy.“

Takové heslo vyhlašuje v neděli pro nejbližší hodiny Alfonz Juck, manažer ostravského mítinku. Obává se, že zazvoní mobil a Boltův manažer Ricky Simms mu sdělí: Sorry, Usain nedorazí, je zraněný.

Bolt se sice po přistání v Evropě setká s lékaři v Mnichově, ovšem zprávy jsou jen dobré. Poběží. „Cítím se líp než předtím,“ hlásí jamajský sprinter.

Ve středu dopoledne se nejen Juck uklidňuje. Usain Bolt dosedá na pražské Ruzyni, už poosmé v kariéře je v Česku. Dokonce je tu o půl hodiny dříve oproti plánu, soukromým letadlem, které mu zajistili z Mnichova.

Fotogalerie

Usain Bolt v Praze

„V porovnání s tím, že máme Usaina, nejsou náklady na takové letadlo horentní,“ tvrdí Karel Tejkal, mluvčí mítinku.

Jinak je Bolt stále stejně drahý. Každý jeho start na mítinku stojí dle zahraničních médií 350 tisíc dolarů (přes osm milionů korun). Celá Zlatá tretra má rozpočet okolo 30 milionů.

Manažer Simms chce vždy detailně a ve značném předstihu znát, jaké aktivity budou za zmíněný „plat“ organizátoři po jeho svěřenci požadovat. Když Simms program schválí, Bolt poté jako pravý profesionál vše splní.

„Za ta léta už nám věří, že na něj neuděláme žádnou habaďúru. Známe míru, i proto sem rád jezdí,“ soudí Tejkal. I ve vypjatém olympijském roce.

Bolt měl údajně jediné přání: „Ať je tu teplo. Když se řekne Česko, jako první se mi vybaví zima.“

Slibují mu na pátek 22 stupňů.

„Tak doufejme,“ pousměje se.

Vlastně ještě cosi chce. Herní konzoli do svého apartmá v Ostravě. Jako obvykle dostane to nejlepší, které je v hotelu Clarion k mání.

Usain potřebuje rozpálit

Ale než dojde na Ostravu, má letos poprvé od organizátorů v itineráři i návštěvu Prahy. Přesněji dětských závodů Čokoládová tretra. Dvacet minut po přistání v Ruzyni přijíždějí ve středu na stadion Dukly tři sedmičkové „bavoráky“ se zastřenými skly, v jednom z nich sedí i on.

Itinerář je rozepsaný do nejmenších podrobností. Kde auta zastaví, kdo k nim přijde zleva, kdo zprava. Organizační tým, který vše zajišťuje, se předtím přesouval z Ostravy do Prahy načtyřikrát, jedna parta auty, jiná vlakem. To kdyby se cestou cokoliv přihodilo, aby nezůstali všichni viset na trase.

Bolt vystoupí, zamává dětem, pronese klasickou větu: „Jsem rád, že jsem zde.“ Capartům radí: „Užívejte si atletiku a běh.“ Okolo něj kmitají tři bodyguardi.

Usain Bolt se vyfotil s malými účastníky pražského mítinku Čokoladová tretra.

Od ministra obrany Martina Stropnického dostává dárek: kanady.

„Takhle trénoval i Zátopek,“ povídá Stropnický.

Jamajčan poděkuje a předá mu vlastní dárek, tričko s podobiznou. „Usain od nás věděl, že se tu setká s vysoce postaveným člověkem, tak aby měl pro něj dárek,“ říká Tejkal.

Kolikrát už takové PR akce Bolt podnikal. Kolik dávno naučených vět pronáší. Může ho to ještě bavit?

„Usain je typ, který potřebuje rozpálit. Když necítí supernáladu, nešaškuje. Ale když viděl, jak děti jásají, úplně se změnil. Najednou je sám spontánní,“ všímá si Juck. Bolt nabízí dětem, že si s nimi udělá selfie.

Kamarádovi N. J. Walkerovi, který ho společně s manažerem a masérem do Česka doprovází, hodí svůj zlatý mobil: „Vyfoť mě s nimi.“ Walker fotí a zároveň vše natáčí na svoji kameru.

Malý atlet, Usain Bolt a selfíčko. Momentka z pražského mítinku Čokoladová...

SELFIE? KLIDNĚ. Malý atlet a nejlepší atlet.

Jinak Bolt plní, co má. Předá medaile jedné kategorii chlapců, odstartuje dva běhy na 100 metrů sedmiletých holčiček. Malá Kája s číslem 558 je jako on na hrách v Pekingu. Běží s rozvázanou tkaničkou.

Autem se šestinásobný olympijský šampion přesouvá do nedalekého hotelu International, kde má odpoledne zajištěný pokoj, kam si objedná i jídlo. Zatímco na Julisku přijel v předstihu, na tiskovou konferenci, naplánovanou na 14.00, přichází se zpožděním 25 minut. Nestihl včas dojíst.

Ale co, on je Bolt, on si může dovolit žít si ve vlastním časovém pásmu.

Dostává další dárek, tenisovou raketu. „Hrál jsem tenis jen jednou se sousedem. Nejsem dobrý,“ tvrdí.

Usain Bolt si na tiskové konferenci v Praze hraje na tenistu.

JAK BY MI TO ASI ŠLO? Usain Bolt a tenisová raketa

Dvacet minut odpovídá. Že cestuje a závodí pořád rád, zato tréninky nenávidí čím dál víc. Že skončí příští rok na mistrovství světa, nebo taky možná ne. Že stále může atakovat i své světové rekordy.

Pak zatleská. Sobě i reportérům.

O prohlídku Prahy nestojí. O půl čtvrté čeká soukromé letadlo. Přemístí se do Ostravy, ubytuje a hned večer trénuje. Boltovi rodiče, které organizátoři poprvé pozvali a kteří vyrazili do Evropy běžnou linkou později než syn, mezitím dojíždějí do Ostravy pendolinem.

„Neměli s tím problém, že mají jet vlakem,“ říká Juck.

Ba co víc. Ve vlaku se pán a paní Boltovi dobře baví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze