Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umění oštěpařské kvalifikace? Železný ji házel jako první pokus ve finále

Barbora Špotáková hned prvním kvalifikačním hodem 67,69 bohatě splnila postupový limit a vybojovala si postup do finále soutěže. | foto: ČTK

16 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Jedno malé přání se oštěpařce Barboře Špotákové v Berlíně už splnilo. V kvalifikaci mistrovství světa nastoupí dnes v první, dopolední skupině. Kvalifikace, to je cesta do závodu. Pro nejlepší i možnost zastrašit soupeře. A sobě dodat sebevědomí. "Za dva dny totiž formu neztratíte," říká trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Jan Železný.

Kvalifikační limit pro oštěpařky na mistrovství světa je 62 metrů, do finále však každopádně postoupí dvanáct nejlepších v pořadí. Pro Špotákovou by to neměl být problém. "Tolik by měla hodit zadrženě, ale připravit se musí stoprocentně. Zaměřit se na kvalifikaci jako na kterýkoli závod," říká její trenér Rudolf Černý.

Nestálo by však zato napálit hned první kvalifikační pokus a zastrašit tak soupeřky? "Myslím, že Bára ani nebude chtít hodit 68 metrů. Jestli se jí to povede, tak nějak samo," míní Černý.

Jan Železný.

Výkon v kvalifikaci však může být mocnou psychologickou zbraní. "Už něco ukáže. Když oštěpař hodí dobře, je klidnější. Za dva dny se nemůže nic stát, formu neztratíte," říká Jan Železný, někdejší oštěpař, světový rekordman, trojnásobný mistr světa, olympijský vítěz a nyní trenér.

Špotákové pomáhal při dvou trénincích v závěru přípravy na šampionát. A přestože jeho svěřenci závodí až příští týden, přijel na žádost oštěpařky do Berlína už nyní. Bude sledovat její závod, může jí předat své ohromné zkušenosti.

"Házet na riziko je nesmysl, ale jít kvalifikaci úplně lehce, to jsem nikdy nedělal. Bral jsem ji jako první pokus ve finále," říká Železný. "Pokud jsem hodil daleko, věděl jsem, že bych za dva dny neměl hodit méně. Pro ostatní to byla ukázka, že jsem na tom dobře a že se mnou budou muset soupeřit," uvedl Železný.

Proto Špotáková říká: "I kdyby soupeřky hodily daleko, nepřekvapí mě to. Protože na mistrovství světa se všichni soustředí celý rok."

Barbora Špotáková

Světová rekordmanka bude házet v první skupině od 10.45, utká se v ní i s Ruskou Marií Abakumovovou či Němkou Steffi Neriusovou. Naopak Němka Christina Obergföllová, nejlepší oštěpařka sezony, přijde na řadu až po poledni.

"Možná je malinko lepší být v první skupině. Odházím a můžu se v klidu koukat na soupeřky. Kdežto ve druhé je to vždycky víc nervózní, sleduje se, kdo jak hodil a kolik bude stačit. Hlavně nesmím nic podcenit," říká Špotáková.

Na berlínském Olympijském stadionu ji bezpochyby čeká bouřlivé prostředí, vždyť její dvě německé sokyně závodí doma. A taky možná trochu nevyzpytatelné podmínky. "Házet se má od cíle stovky. Stadion je uzavřený, průduch, který tam býval, je zatarasený světelnou tabulí. Možná se tam trochu bude točit vítr," popisoval Železný.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze