Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Uchazečů o titul z Masters je mnoho, vlastně skoro sto

Tiger Woods před dosud prázdnou výsledkovou tabulí pro Masters 2010. | foto: AP

8 2010
Očekávatelně neočekávané. Tak bude možné charakterizovat vítězství kteréhokoli z 96 startujících na US Masters. Podle sázkových kanceláří má turnaj samozřejmě favority, ale sázkové kurzy nezrcadlí jen odhadovanou výkonnost. Předjímají také chování sázejících.

A proto obstojí i tvrzení, že turnaj nemá favorita. Vždyť kdo by jím měl být? Tiger Woods, jistě. Ale on čtyři měsíce nehrál turnaj a jeho psychika je v kdovíjakém stavu. Phil Mickelson, tradičně. Co ale zatím letos zahrál? Steve Stricker, povinně. Světová dvojka bez vítězství na majorech, to by se mělo změnit.

Je vůbec zřejmé, že pod trůnem kdysi absolutního vládce světového golfu Woodse, dnes spíš vladaře silou vůle, to vře. Nikdo není korunním princem, natož pak následníkem, avšak scéna je plná odvážných rytířů, slovutných velmožů i dobrodruhů, dávajících svůj erb všanc.

Tiger Woods při tréninku na Masters 2010.

Je zkrátka spousta mužů, co umějí hrát neskutečný golf. Vyhrát Masters může kterýkoli z těch, kdo si vydobyli právo startu, to v žádném případě není nadsazené tvrzení. Nicméně některým se věří víc.

I kdyby za čtyři dny vyhrál Woods, nebude to zdaleka tak očekávané vítězství jako by bylo jindy. Ale nechme Tigera stranou a vyberme mu aspoň deset soupeřů, od nichž se dá očekávat útok na zelené sako.

Velmož: Phil Mickelson
Phil Mickelson, Arnold Palmer InvitationalNavzdory tomu, že letošní starty mu žádný pronikavý úspěch nepřinesly, nelze hráče, považovaného za "druhého po Tigerovi", v žádném případě pominout. On sám připomíná, že začátky sezon mívá slabší, letos si dokonce dovolil hrát méně a věnovat se rodině. Nejlepší levoruký hráč světa a mistr krátké hry, povzbuzen sérií šesti birdie v nedělním kole turnaje Houston Open řekl, že se na nadcházející turnaj těší. Hřiště dobře zná.

vizitka

Narozen: 16. června 1970
Stát: USA
Úspěchy: 45 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: přes 50 milionů dolarů
US Masters: 19 startů, 2 vítězství (2004, 2006)

Šedá eminence: Ernie Els
Ernie Els, Arnold Palmer InvitationalVypadá to, že chytá druhou mízu. Někdejší světová jednička už letos vyhrála dva turnaje. Jeden z nejvyšších mužů na profesionálním okruhu (191 cm), přezdívaný The Big Easy, našel příčinu stagnace své výkonnosti v přetrénovanosti. Nedávné úspěchy ho ponoukly prozradit, že když byl doma, až příliš o sobě přemýšlel, takže radši bude hrát a hrát.

vizitka

Narozen: 17. října 1969
Stát: Jihoafrická republika
Úspěchy: 65 profesionálních vítězství, tři na majorech
Výdělek v kariéře: přes 70 milionů dolarů
US Masters: 16 startů, dvakrát druhý (2000, 2004)

Lenní pán: Steve Stricker
Steve Stricker, Northern Trust OpenPrávě on vystřídal Mickelsona v pozici světové dvojky. Do špičky vylétl v roce 2007 poté, co se jeho profesionální kariéra zhoupla výrazně dolů. Hráč s naprosto přirozeným, téměř fádním švihem má vynikající cit pro putter. Rád se drží v pozadí. Letos už má na svém kontě jedno turnajové vítězství a v minulém týdnu dal přednost tréninku před turnajem.

vizitka

Narozen: 23. února 1967
Stát: USA
Úspěchy: 16 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: přes 25 milionů dolarů
US Masters: 9 startů, nejlépe dělené šesté místo (2009)

Válečník: Ian Poulter
Ian Poulter, Phoenix OpenLoňské evropské sezoně sice kraloval jeho krajan Lee Westwood, ve světovém žebříčku je výš i další Angličan Paul Casey, ale tohle může být černý kůň. Letos porazil všechny soupeře na světovém šampionátu ve hře na jamky. Masters se sice hraje na rány, avšak to nemusí hrát žádnou roli. Rád do hry obléká extravagantní kalhoty, nejznámější jsou ty stylizované do britské vlajky. Přesto je vlastně odrodilcem. Doma nemohl v začátcích sehnat práci, později se přestěhoval do USA a žije v Orlandu.

vizitka

Narozen: 10. ledna 1976
Stát: Velká Británie
Úspěchy: 11 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: přes 30 milionů dolarů
US Masters: 5 startů, nejlépe dělené 13. místo (2007)

Infant: Rory McIlroy
Rory McIlroy - Dubai Desert Classic, 1. kolo.Zázračné golfové dítě ze severoirského zapadákova, otcem vychovávané odmalička k profesionální kariéře. Začal ji v září 2007 a už teď se dá říci, že je úspěšná. Společně s Němcem Martinem Kaymerem jsou hlavními představiteli vlny mladíků, mezi několik desítkami dalších skvělých vrstevníků však vyniká nejstálejší formou. Tu ovšem nijak neprokázal při sporadických startech tohoto roku, takže jej lze považovat za tajný tip.

vizitka

Narozen: 4. května 1989
Stát: Velká Británie
Úspěchy: 1 profesionální vítězství
Výdělek v kariéře: necelých 10 milionů dolarů
US Masters: 1 start, dělené 20. místo (2009)

Nájezdník: Jim Furyk
Jim Furyk, vítěz Trasitions Championship 2010.Nejnenápadnější příslušník světové desítky míval poslední dobou ve zvyku přihlásit se každoročně do této společnosti spíš "korespondenčně" na nějakém méně významném turnaji. Podnikl už jeden útok na špičku, a to mezi lety 2002 a 2006, pak ale jeho výkonnost lehce klesla. Letos už ale americký majitel takzvaného looping stylu (nezakládá hůl na střed míče a v letu "kroutí" holí) vyhrál dva turnaje a útoční znovu.

vizitka

Narozen: 12. května 1970
Stát: USA
Úspěchy: 24 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: přes 45 milionů dolarů
US Masters: 14 startů, dvakrát čtvrtý (1998, 2003)

Potulný rytíř: Charl Schwartzel
Charl Schwartzel, CA ChampionshipDokud své úspěchy sbíral na domácích turnajích, popřípadě na méně významných okruzích mimo euroamerický prostor, nikdo o něm nemluvil. Nezměnilo se to ani po jeho dvou lednových vítězstvích v Jižní Africe. Ale díky úžasně stálé vynikající výkonnosti se muž, hrající turnaje po celém světě, udržel v čele Race To Dubai a definitivně se do okruhu uchazečů o nejvyšší pocty přihlásil druhým místem v CA Championship.

vizitka

Narozen: 31. srpna 1984
Stát: Jihoafrická republika
Úspěchy: 6 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: necelých 15 milionů dolarů
US Masters: nováček

Královský princ: Anthony Kim
Anthony Kim, Honda ClassicMěl mít před sebou jasnou budoucnost světové jedničky. Ještě se s ní potkat může, ale je zároveň příkladem toho, jak ošidné je v golfu cokoli předpovídat a jak nesnadné je vymodelovat kariéru ze samých vyšších a vyšších stupňů. Kdysi zázračné dítě amerického golfového průmyslu teď ale poskočilo o několik úrovní výš a je to konečně nejčerstvější vítěz vrcholné akce PGA - Houston Open z minulého týdne.

vizitka

Narozen: 19. června 1985
Stát: USA
Úspěchy: 4 profesionální vítězství
Výdělek v kariéře: přes 10 milionů dolarů
US Masters: 1 start, dělené 20. místo (2009)

Panovník cizí říše: Camilo Villegas
Camilo Villegas, Matchplay ChampionshipSpíš rock star než cokoli jiného, sebevědomý úspěšný manipulátor davem svých hlučných příznivců, zejména mladé generace. Ale také přesný a odvážný hitter, silný z posilovny a pružný z fitness. Také on už letos zažil příjemný pocit turnajového vítězství. Sil má na rozdávání, hraje evropský i americký okruh. Doma loni obdržel státní vyznamenání - Řád svatého Karla.

vizitka

Narozen: 7. ledna 1982
Stát: Kolumbie
Úspěchy: 8 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: necelých 20 milionů dolarů
US Masters: 3 starty, nejlépe dělené 13. místo (2009)

Tajemný kníže: Robert Allenby
Robert Allenby - Sony Open 2010, třetí kolo.I Masters mívá svá překvapení a proč by nemohlo přiletět od protinožců? Australanů startuje letos šest a kterýkoli z nich má za sebou výsledky, jaké by ho opravňovaly dělat si nárok na velké vítězství v kariéře. Syn anglického uprchlíka a majitel australské "trojkoruny" (Masters, PGA Champ. a Open) z roku 2005 v Augustě nikdy pořádně neuspěl, o to větší překvapení by mohl uchystat letos.

vizitka

Narozen: 12. července 1971
Stát: Austrálie
Úspěchy: 22 profesionálních vítězství
Výdělek v kariéře: necelých 40 milionů dolarů
US Masters: 10 startů, nejlépe dělené 22. místo (2006)

(Pozn.: Výdělky jsou na dolary přepočítány z různých měn, a proto jsou orientační.)

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze