Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Týmům WorldTour se závod líbil, těší Svoradu

Ján Svorada (vpravo) na tiskové konferenci | foto: Michal Červený / mtbs.cz

17 2016
Na Czech Cycling Tour letos chyběli nejlepší Češi. I tak se ale naši neztratili, cení si ředitel závodu Ján Svorada.

Loni na Czech Cycling Tour startoval Etixx – Quick-Step, letos se pořadatelům povedlo na největší český etapový závod přivést dvě stáje kategorie WorldTour – Lampre-Merida a CannondaleDrapac. Ačkoliv na silnice v Olomouckém kraji vyrazila známá jména v čele s vítězem dvou etap na letošním Giro d‘Italia Diegem Ulissim, který své kvality potvrdil i v Česku, zůstal závod kvůli olympiádě trochu stranou pozornosti. „Částečně jsme s tím počítali,“ přiznal ředitel závodu Ján Svorada.

Jak hodnotíte letošní ročník Czech Cycling Tour?
Jsme spokojení, protože se nám opět podařilo zvednout konkurenci. Měli jsme tu dva skvělé WorldTour týmy ze zahraničí s kluky, kteří jezdí Tour de France a Giro d‘Italia. Potvrdili svou výkonnost i tím, že vyhráli většinu etap i celkové pořadí, takže to bylo super.

Máte od stájí Lampre-Merida i Cannondale-Drapac ohlasy na závod?
Všichni tu byli poprvé a byli nadšení. Nádherné trasy, líbil se jim okruh ve Šternberku, ubytování, není co dodat. Myslím, že je můžeme očekávat i v příštím roce.

Nakolik sledovanosti ublížila olympiáda v Riu?
S tím jsme částečně počítali a z mediálního pohledu to byl určitě ústup ze slávy, když to srovnám s loňským rokem. Kompletní tým České televize je na olympiádě, takže tu nebyl nikdo, kdo by dělal zpravodajství a krátké šoty do celorepublikového zpravodajství. Pro pořadatele je těžké si získat nějaký termín v kalendáři Mezinárodní cyklistické federace (UCI). Nám se to podařilo a určitě by nebyla cesta závody přesouvat nebo rušit kvůli olympiádě. Věřím, že v příštím roce se vrátíme na stupínek, kde jsme byli loni, nebo i výš.

Proti loňsku letos chyběla i silná stáj Etixx – Quick-Step i nejlepší čeští jezdci Zdeněk Štybar, Leopold König, Petr Vakoč či Jan Bárta. Počítáte s nimi opět pro příští rok?
Olympiáda se projevila hlavně na neúčasti českých závodníků. Reprezentace zabezpečovala Rio a naši nejlepší startovali tam. Z toho, co tu zbylo, nebylo možné kvalitní reprezentační tým postavit, proto tu i naši nejlepší chyběli. Nicméně i tak tu bylo patnáct až dvacet závodníků z České republiky. Nejlépe skončil Karel Hník na čtvrtém místě, což je v této konkurenci velmi dobré umístění. Neztratil se ani tým Whirlpool Author, navíc Schlegel z Klein Constantia získal titul nejlepšího závodníka do 23 let, takže si myslím, že i s tím, co tu bylo, jsme se neztratili.

Stihl jste sledovat boje cyklistů na olympiádě?
Samozřejmě, díval jsem se, je to závod jednou za čtyři roky. I když je ve srovnání s ostatními velkými závody trochu zvláštní, protože týmy jezdí v menším počtu, a není tam tedy taková možnost závod kontrolovat jako třeba na Czech Cycling Tour. Letos byl navíc závod trochu jiný než ostatní olympiády, protože okruh byl těžší. Mrzí mě trochu pády, které tam vznikly, těžko říct, jestli šlo o riziko jezdců, nebo podmínky v místě byly tak těžké a asfalt tak kluzký. Nicméně takový je sport. A jak závod mužů, tak žen byl velmi napínavý až do konce a bylo to pro fanouška zajímavé.

Čím budete chtít závod posunout příští rok? Přivedete tři týmy WorldTour?
Záleží to na rozpočtu závodu. Myslím, že tři týmy by se nám sem určitě vlezly a konkurence by mohla být ještě lepší než letos.

Poprvé se zúčastnil tým Novo Nordisk poskládaný výhradně z jezdců s diabetem. Jak se vám tato aktivita zamlouvá?
Byla to pro nás novinka. Tým Novo Nordisk projevil zájem o start a my jsme jim vyšli vstříc. Jednak je to kvalitní tým, navíc je ze Spojených států, takže poměrně z daleka, takže jsme se je snažili i tímto podpořit, jednak jejich sponzora, ale i celý boj o to, aby se nemocným tohoto typu pomohlo.

Třetí v konečném pořadí skončil Ital Davide Rebellin, kterému je 45 let, je tedy například starší než Jaromír Jágr. Co říkáte na to, že se mu pořád chce?
Je to přírodní úkaz. S Davidem jsem závodil spoustu let, teď už je to deset let, co jsem skončil, a on pořád jezdí. Klobouk dolů, že pořád dokáže nalézt motivaci. Jak vidíme, výkonnost mu pořád stačí na to, že dokáže soupeřit s mladšími, takže proč ne.Najdete na iDNES.czmobilní verze