Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tyčkařská královna nezdařený útok na rekord oplakala

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová po neúspěšném pokusu o vylepšení svého světového rekordu na halovém atletickém Mítinku světových rekordmanů | foto: Michal Šula, MF DNES

26 2009
Plakala, plakala a plakala. "Až mě trenér musel utěšovat: Neblázni, vždyť jsi nejlepší! Vyjde to příště," líčila tyčkařská královna Jelena Isinbajevová. I když v Praze světový rekord nepřekonala, získala si diváky - i díky emotivnímu způsobu, jakým závod prožívala. "Moc jsem rekord chtěla překonat, hlavně kvůli pořadatelům. Byli výborní," chválila.

Proto jste neudržela slzy?
Bylo to kvůli tomu, že jsem Praze chtěla dopřát světový rekord. Hlavně kvůli pořadatelům - byli tak dobří, tak přátelští. Dělali pro mě všechno možné, zařídili to nejlepší bydlení, jídlo... Věnovali mi tu nejvyšší možnou pozornost.

Co vám říkal trenér, kterému jste po závodě plakala na rameni?
Hrozně mě utěšoval. Jeleno, prosím, přestaň, neplakej! Vždyť jsi nejlepší, byla jsi tak blízko, zvládneš to příště! Ale já pořád brečela. Taky jsem smutná kvůli tomu, že start v Praze byl můj poslední v halové sezoně, na mistrovství Evropy do Turína se nechystám.

Navíc bylo k novém světovému rekordu na 501 cm blízko, že?
Velmi blízko, technicky šlo o hodně dobré skoky. Chtěla jsem českým divákům světový rekord předvést, to mě mrzí nejvíc. Ale věřím, že se to povede příští rok, protože se sem jistě vrátím.

Ještě ke skokům: co vám dnes vlastně chybělo?
Při druhém pokusu jsem měla moc měkkou tyč, na poslední skok jsem ji vyměnila za tvrdší. Ale zase byla měkká a jinou už jsem neměla. Technicky to bylo dobré, ale příště musím být připravenější s tyčemi, za rok si musím přivést tvrdší.

I bez rekordu jste si ale získala diváky, sklidila jste velký aplaus.
Lidi byli skvělí, tak dobře mě podporovali! Když jsem si řekla o potlesk, hned se chytli.

A prostředí? V O2 Areně měl mítink premiéru.
Hala je fantastická, dráha byla rychlá - prostě se sešly všechny podmínky, které mám ráda. Pro překonání světového rekordu bylo všechno k dispozici.

bubka: chybělo jen trošku štěstí

"Jelena byla velmi blízko," řekl k nevydařenému pokusu Jeleny Isinbajevové o světový rekord 501 centimetrů její velký vzor Sergej Bubka.

Někdejší tyčkařský fenomén byl ambasadorem pražského mítinku a i když ruská hvězda světové maximum nepokořila, její výsledek označil za obdivuhodný.

"490 centimetrů je skvělý výkon. Vždyť nikdo jiný takovou výšku neskáče," řekl Bubka, který světové maximum pokořil celkem pětatřicetkrát. "Chybělo jen trošičku sportovního štěstí. Podala skvělý výkon, ale sport je sport. Rekordy se nepřekonávají každý den. Bylo vidět, že je z toho smutná."

Pětačtyřicetiletý Ukrajinec byl prvním ročníkem Mítinku světových rekordmanů v Praze nadšený.

"Je vždy těžké něco začínat. Ale tohle byl výborný začátek. Viděli jsme skvělé výkony a padly téměř dva světové rekordy. Ale je to velký úspěch a dobrý vstup pro další léta," pochválil organizátory a hvězdy mítinku Bubka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze