Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tyčkaři trénují riziko lezením po skalách

13 2003
Srbsko - Dlouhán ve fotbalových kopačkách se tlačí ke skále a dívá se do hlubiny pod sebou. "Ty vole, co teď?" volá nervózně. "Tady mi to uklouzne a spadnu!" Reprezentační tyčkař Štěpán Janáček je právě ve stěně. Dole pod ním svítí blonďatá hlava dalšího tyčkaře Adama Ptáčka, který kamaráda jistí lanem. "No tak co? Já jsem připraven," říká ležérně.

Janáčkovi se na vápencové skále potí ruce, rozhlíží se a hledá cestu na plošinu, která je asi osm metrů nad zemí. Nakonec svoje dlouhé nohy poskládá, vyšvihne se o kousek výš a je z úzkých venku. Během několika desítek vteřin už je nahoře a chystá se na cestu zpátky.

V okolí vesničky Srbsko kousek od Karlštejna je krásný horký podvečer. Nebe je ostře modré, slunce už se rychle sklání, ale pořád ještě praží do vápencových stěn několik metrů od řeky Berounky. Skála je na omak teplá.

Perou se s ní nejlepší tyčkaři v zemi. Atletický kouč Boleslav Patera vzal necelé dva týdny před mistrovstvím světa Ptáčka, Janáčka a Pavlu Hamáčkovou k netradičnímu tréninku. "Nemůžeme pořád jen tupě cvičit v posilovně," vysvětluje Patera. "Lezení je speciální gymnastika. Neexistuje cvičení, které by tak dobře posilovalo zápěstí.
To musí mít tyčkaři silné, potřebují jistotu v ruce. Je to důležité především v deštivých závodech."

"Během přípravy chodíme pravidelně. A to pak máme ruce jako opičáci," říká Janáček. Patera se jako první nasoukal do úvazku, jak se říká lezeckému postroji, a vydal se na stěnu hledat cesty, po kterých by pak mohli lézt jeho závodníci. "Ber! Ber! Ber!" křikl na Janáčka, který držel jistící lano, když na skále trochu podklouzl. "Je to tady jako namydlené."

Nakonec se však nahoru vyšplhali všichni. Hamáčková se ve stěně pohybuje hbitě, když si překládá nohy, vypadá to, jako by ve skále tancovala. Ona i Ptáček mají speciální lezecké boty. V těch člověk dobře cítí skálu, jsou ale nepohodlné.

Janáček, kterému nedávno operovali achilovku, si bere obyčejné kopačky. Je poznat, že jsou to zkušení lezci, na skály chodí několikrát za rok. Říkáte si, že je to trochu nebezpečné? Právě o to jde. Tyčkaři jsou zvyklí riskovat. "Tyčkař se nesmí bát. Výš skočí ten, který se na tyči pověsí hlavou dolů už nad šuplíkem, tedy nad pevnou zemí," říká Patera.

"Po lezení vám přijde skákání jako dětská hra. Bohužel tahle skála je tak dobře zajištěná, že tady aspekt rizika skoro chybí..."

Pavla Hamáčková v roli horolezkyně

Štěpán Janáček se chystá na skálu...

Trenér Boleslav Patera sleduje počínání Pavly Hamáčkové.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze