Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skokani se budou potit, ale Turné čtyř můstků nedostatek sněhu neohrozí

Skokanský můstek v Oberstdorfu pár dní před zahájením Turné čtyř můstků. Organizátoři začali navážet sníh, který si vyrobili do zásoby. | foto: AP

26 2015
Z modré oblohy se směje sluníčko, teploměry hlásí přes deset stupňů Celsia. Sníh je v okolí německého Oberstdorfu překvapivým jevem, objevuje se snad jen na vrcholku nedalekého Schattenbergu, který trčí do výšky dvou tisíc metrů. A ještě na skokanském můstku, kde v pondělí vypukne kvalifikací úvodního závodu Turné čtyř můstků.

Paradoxní, ale organizátoři prvního podniku prestižního seriálu v extrémním počasí posledních týdnů na potíže se sněhem nežehrají. Díky mrazu na konci listopadu ho dokázali vyrobit dostatek do zásoby.

Můstek začali pořadatelé připravovat krátce před Vánoci. „Máme na stadionu sto procent požadovaného množství sněhu a od středy ho natahujeme na můstek,“ řekl Peter Kruijer, předseda skokanského klubu v Oberstdorfu a šéf organizačního výboru.

Jeho týmu stačily dva dny, aby pomocí desítek děl nastříkali dostatečné množství sněhu. Většina zůstala na hromadě na stadionu, část byla skladována v chlazeném depu.

„V těch chladných nocích jsme dokázali vyrobit dostatek sněhu na stadionu. Jeho pomocí pokryjeme 80 procent můstku, zbytek jsme přivezli ze zásob,“ doplnil Stefan Huber, generální ředitel pořadatelské firmy.

Konání závodů nemůže prý ohrozit ani počasí v následujících dnech, které má být abnormálně teplé. V pondělí má být přes den polojasno a až 12 stupňů, v úterý bude jen o dva stupně méně. „Máme v skladišti ještě další sníh, který můžeme v případě potřeby přivézt,“ upozornil Huber.

Podobná situace je i v dalších střediscích v Garmisch-Partenkirchenu, kde se bude závodit na Nový rok, v rakouském Innsbrucku (3. ledna) i v Bischofshofenu (6. ledna). Skokani létat budou, i když okolí můstků bude v průběhu Turné podivně sněhuprosté.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze