Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Turnaje mají problémy. Odcházejí sponzoři, ubývá diváků

Nepříznivá ekonomická situace i absence Tigera Woodse. Obojí se podepisuje pod pokles příjmů PGA Tour. | foto: pgatour.com

27 2010
Až v letošním ročníku se začíná projevovat hospodářská krize. Sponzoři jsou méně štědří, někteří zkrachovali. Klesají prodeje lístků. Sledovanost úvodních dvou turnajů PGA Tour klesla oproti loňsku o 20 a 30 procent.

Na slavném hřišti Torrey Pines ve čtvrtek začne turnaj San Diego Open, který se dlouho obával o svou budoucnost. Silně se na něm totiž podepsala hospodářská krize.

Hlavní sponzor - automobilka Buick - se totiž i díky své majitelce General Motors potýká ve finančních problémech a musela omezit sponzoring. Po takřka osmnácti letech tak zmizela její značka z názvu turnaje a s ní i potřebné finance. Ty se dlouho nedařilo zajistit, až na poslední chvíli podepsalo vedení turnaje smlouvu s třetí největší americkou pojišťovnou Farmers Insurance.

Povedlo se to pouze za cenu citelného snížení sponzorského příspěvku, který je jedním z hlavních příjmů pořadatelů. Ti se navíc potýkají s poklesem zájmu ze strany diváků. Letos se na turnaj v Torrey Pines prodalo méně lístků než v předchozích letech, dá se tedy očekávat, že i příjem nejen ze vstupného, ale i ze suvenýrů apod. bude nižší.

Tiger Woods, Buick Invitational

(Torrey Pines se bude muset obejít bez automobilky Buick, Tigera Woodse a pravděpodobně i jeho fanoušků) 

Tento problém nesužuje pouze San Diego Open, ale takřka všechny turnaje PGA Tour. V bankrotu se totiž ocitli i další tradiční sponzoři jako Chrysler, General Motors anebo Stanford Group. Zbytek své aktivity omezuje.

Počet televizních diváků v USA klesá už několik let

Další ránu PGA Tour zasazují díváci u obrazovek, kterých v USA ubývá. Podle listu Wall Street Journal dva úvodní turnaje na Havaji sledovalo o 20 a 30 procent diváků méně než loni. Mnozí odborníci tvrdí, že to je aférou a následným přerušením kariéry Tigera Woodse. Na druhou stranu je třeba uvést, že světová jednička léta na těchto turnajích nestartovala a sezonu zahajovala právě až v Torrey Pines. Navíc pokles diváků v Americe trvá již několik let.

Výkonný viceprezident Tour Ty Votaw uvedl, že podobné poklesy postihly i ostatní sporty. "Myslím, že jsme si vedli docela dobře," podotkl. Naopak sledovanost ve zbytku světa prý roste a s Woodsovým návratem se tempo zvýší.

Představitelé golfové série sice uznávají, že Woodsův odchod jim zasadil ránu, za poklesem však stojí hlavně nepříznivá ekonomická situace. Tour se však kvůli tomu do existenčních problémů nedostane. "Nejsme na tom špatně. Nadále budeme růst," uvedl komisař soutěže Tim Finchem.

Tiger Woods, Australian Masters

PGA Tour přitom v posledních letech zažívala co se týče příjmů obrovský růst. V roce 1196 dosahovaly výnosy 302,5 milionu dolarů. V roce 2008 to už byl více než trojnásobek, konkrétně 981 milionů dolarů.

Někteří odborníci jsou však pesimističtější než vedení soutěže. "Tiger Woods je golf," podotkl k tomu bývalý viceprezident programu na americké sportovní stanici CBS Sports Jay Rosenstein. "Pro sport, jehož identita je tak úzce spojena s myšlenkou čestného jednání, musí být to, čím si (Woods) prošel, neuvěřitelně ničivé," dodal.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze