Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvitová a Šafářová se sbírají po chorobách. Ani soupeřky nejsou svěží

Hvězdy tenisového Turnaje mistryň symbolicky září nad Singapurem. Zcela vlevo Lucie Šafářová, třetí zprava Petra Kvitová. | foto: Karel Knap, MAFRA

26 2015
Singapur (Od našeho zpravodaje) - Má to být třpytivá oslava uplynulé sezony. Na exotickém místě. V luxusním prostředí. Přehlídku nejlepších tenistek ovšem podobně jako mnohdy v minulosti ovlivňuje ne zrovna ideální forma přítomných hvězd.

Petra Kvitová se stále ještě necítí docela fit po mononukleóze. „Sto procent to rozhodně není. Ale pomalu se to zlepšuje,“ tvrdí.

Lucie Šafářová sbírá síly po bakteriální infekci, jež ji sklátila v půlce září. „Fyzička jde každým tréninkem a zápasem nahoru,“ říká.

Kvitová se v neděli v Singapuru připravovala ve vedlejší hale na první partii s Němkou Kerberovou. Šafářová si odbyla vítěznou premiéru na Masters v deblu s Mattekovou-Sandsovou proti Muguruzaové a Suarezové.

V pondělí se střetne s první z nich též v singlu. Sokyně českých hráček se na podzim blýskly na asijské šňůře. Mohlo by se zdát, že si na působivě ozářené jeviště v aréně připomínající japonské buddhistické chrámy přivezly báječnou formu. Jenže finiš sezony bývá ošidný.

Kvitová loni přistála v Singapuru coby čerstvá šampionka z Wu-chanu a finalistka z Pekingu. „Ale tady jsem si připadala vyčichlá, moc se mi nechtělo na kurt,“ vybavila si. „Teď je to jiné. Mám nějakou energii a hlavně chuť, ta je klíčová. Zkusím tu nechat všechno.“

K duševní svěžesti se upíná i Šafářová. Od práce si odpočinula, nemá co ztratit, může švihat uvolněně.

Turnaj mistryň

Jak hrají Češky v pondělí

11.00 ŠAFÁŘOVÁ (8) – Muguruzaová (2-Šp.)

12.30 KVITOVÁ (4) – Kerberová (6-Něm.)

Na každé z účastnic dýchánku výjimečných slečen s raketou se podepisuje desetiměsíční putování po čtyřech kontinentech. „Každý rok se s tím pereme, holky na Masters nastupují obvázané. Řada z nás se těší, až to skončí a vyrazí na dovolenou,“ prohlásila Kvitová.

Z finále WTA Tour se tentokrát omluvila jasná jednička Serena Williamsová. Američanka po zdrcující porážce v semifinále US Open pozbyla motivaci. Rumunka Halepová si vzala pauzu poté, co si v Číně pochroumala achilovku. A zřejmě dobře udělala, neboť coby nejvýše nasazená v úvodu smetla Italku Pennettaovou.

Ruska Šarapovová, po Wimbledonu zraněná, naskočila v září ve Wu-chanu, kde vzdala bitvu s Češkou Strýcovou. První mač od začátku července dokončila až v neděli. A překvapila i sama sebe, když udolala Polku Radwaňskou (ta měla páskou zalepené rameno). „Jakákoliv soupeřka by teď pro mě byla velkou výzvou,“ pravila.

Trenér Kotyza dovedl Kvitovou na pátý Turnaj mistryň za sebou a tvrdí: „Nikdy nebyly závody o Masters tak vyrovnané a napínavé. Na některých hráčkách se může projevit, že kvůli bodům musely objet i menší akce. Letos to bude ze všech těch pěti let nejotevřenější.“

Kvitová vnímá pozvánku do Singapuru jako výsadu. Jako prémii za přetrpěné chvíle, v nichž se rozplývala láska k jejímu povolání a ve kterých ji zradilo chorobou oslabené tělo. Je šťastně zamilovaná. Stejně jako Šafářová. Ta řekla: „Pohoda v soukromí je pro nás ženské zvlášť důležitá.“

Osmička kandidátek na pohár ověšený pestrými fanglemi leckdy připomíná lazaret. Češky letos sázejí na sílu mysli. „Přiletěli jsme dřív. Petra se lépe než loni pere s pomalým povrchem, přizpůsobila se podmínkám,“ tvrdí kouč Kvitové. „Má lepší výchozí pozici. Obvykle u ní rozhoduje to, co má na krku. Hlava. A ta se mi zdá v dobré fazoně.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze