Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turci tvrdí, že žádná pravidla neporušili

31 2006
Istanbul - Turecko se brání, žádná pravidla jsme neporušili. Národní federace automobilových sportů tvrdí, že vedení tureckého motoristického sportu mělo právo pozvat na předávání trofeje za vítězství Velké ceny formule 1 prezidenta mezinárodně neuznávané Severokyperské turecké republiky Mehmeta Aliho Talata. Konflikt vzplál po nedělní Velké ceně v Istanbulu.

Proti tomu vzápětí protestovali kyperští státní představitelé a incidentem se začala zabývat Mezinárodní automobilová federace (FIA).

Incidentem se začala zabývat i Mezinárodní automobilová federace (FIA), která si pořadatelé turecké Grand Prix a zástupce národní federace pozvala na 19. září do Paříže na mimořádnou schůzku. Na ní by funkcionáři měli vysvětlit obvinění z porušení pravidel FIA, mezinárodního sportovního kodexu a pravidel formule 1 pro letošní rok.

Podle smlouvy mezi organizací FIA a národními svazy by cenu za vítězství měl předávat nejvyšší představitel hostitelské země, ale přijatelná je i jiná mezinárodně známá osoba. Ali Talat, jehož stát uznává jen Turecko,
podle turecké federace druhé kritérium splňuje.

Oficiální představitelé Kypru obvinili Turky ze zneužití sportovního podniku k politickým účelům a označili událost za "nepřijatelné divadlo".

FIA zdůraznila, že její klíčovou zásadou je politická nezávislost, ale o případných sankcích vůči Turecku se v úterním oficiálním prohlášení nezmínila.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy na ostrov vstoupili Turci. Mezinárodní organizace jako představitele státu uznávají jen vládu Kyperské republiky, v níž žije řecky mluvící obyvatelstvo na jihu ostrova.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze