Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tuleň „prokousl“ veslařům ze Zélandu loď. Chtěl si jen hrát, tvrdí ochranáři

CHTĚL SI HRÁT. Tuleň na Novém Zélandu napadl veslaře. - ilustrační foto | foto: Bontonfilm

15 2010
Asi mu bylo smutno, tak si našel osm nových kamarádů. Tuleň na Novém Zélandu laškoval s veslaři osmy University of Otago, kteří trénovali na otevřeném moři tak vehementně, až jim udělal dvě díry do trupu. Tuleni jsou zvídavá zvířata, chtěl si jen hrát, hájili ho ochránci.

Tuleň se proboural trupem lodi, která stojí 40 tisíc dolarů (asi tři čtvrtě milionu), a udělal do ní díry, napsal deník Otago Daily Times. "Pak se do trupu rychle začala valit voda," popisoval veslař Matt Small, který seděl přímo nad dírou.

Univerzitní posádka proto co nejrychleji zamířila k nejbližší rampě, od pobřeží byli vzdáleni dvě stě metrů. Jenže tuleň jim byl v patách, a dokonce za veslaři vylezl až na břeh. Asi si chtěl nové přátele ještě jednou pořádně prohlédnout.

"Byl to nejlepší kilometr, jaký jsme to ráno ukázali," smál se Adam Garden. "Jeli jsme nadoraz. Pak tuleň vylezl na molo a vrčel na nás."

Blízká setkání s přírodou údajně nejsou v Otagu neobvyklá, o útoku na loď se ale mluví poprvé.

Trenérka univerzitní osmy Sonya Walkerová potvrdila, že tuleni jsou v přístavu k vidění běžně. "Ale lodě je obvykle minou," krčila rameny.

David Agnew, šéf ochrany pobřeží v Otagu a vášnivý surfař, zase tvrdil, že tuleni se na něj často připlují kouknout, když se svým prknem klouže po vlnách. "To pak cítíte jejich fousy na rukou a nohou, srdce vám buší jako šílené, ale je lepší zůstat v klidu a oni pak odplují a najdou si zajímavější objekt."

Matt Small, jeden z napadených veslařů, si ale myslel něco jiného: "Je zvláštní, že nám nechtěl uhnout," říkal. "Vypadalo to, jako by se mu nelíbilo, že tam jsme."

Tenhle tuleň byl možná zvyklý, že dostává od posádek lodí potravu. A myslel si, že z veslice přiletí další pamlsek. Místo toho ji pořádně vystrašil.

Předseda novozélandské tulení nadace Shaun McConkey nikdy o zničení lodě tuleněm neslyšel. "Ale jsou to zvídavá zvířata," potvrdil. "Často do lodí narážejí, protože si chtějí hrát. Byl bych velice překvapený, kdyby se jednalo o agresivní útok."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze