Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trump vstoupil na horkou půdu, boj odpůrců golfu s miliardářem pokračuje

Americký magnát Donald Trump odpaluje golfový míček v Menie Estate u skotského Aberdeenu na místě, kde hodlá postavit luxusní golfový areál. | foto: AP

31 2010
V tom pojmenování je obsažen jak smysl pro humor, tak "hněv spravedlivých". Odpůrci výstavby luxusního golfového areálu poblíž Aberdeenu nazvali své území The Bunker. Nachází se uprostřed pozemků, kde americký miliardář Donald Trump hodlá stavět. A že se svých plánů nevzdá, potvrdil při své návštěvě ve Skotsku, kde má jeho rodina kořeny.

Dlouhotrvající spor dospěl do další fáze. Zatímco na pozemcích, které Trump už vlastní, se půda planýruje a připravuje na modelaci hřiště, nedaleko odtud na třiadvaceti akrech stále bydlí rybář Michael Forbes.

Právě on prodal jeden akr sdružení byznysmanových odpůrců, nazvanému Tripping Up Trup. "Nazvali jsme ten kousek země bunkerem, aby poznal, že bude nemožné ho odkoupit," uvedl mluvčí skupiny Martin Glegg.

Pozemky na skotském pobřeží, kde Donald Trump začal stavět golfové hřiště.

Forbes před časem odmítl Trumpovu nabídku 700 tisíc dolarů a na rozdíl od sousedů odmítl opustit svůj domov. Američan na něj při své návštěvě znovu zaútočil: "Forbese rád uvidím vyklidit jeho území. Je to slum a prasečinec. Ta jeho zbořenina je plesnivá, prohnilá a na spadnutí."

Trump má v plánu postavit dvě osmnáctijamková hřiště a druhá devítka toho hlavního má ležet na zdejších charakteristických pobřežních písečných dunách. Právě tam odpálil "Šašek z New Yorku", jak jej Forbes nazval, exhibiční odpal jako symbol toho, že jeho plány nikdo nezastaví.

Michael Forbes, odpůrce výstavby golfového hřiště, a jeho dům.

O "Bunkeru", symbolicky nazvaném podle písečných překážek, jež se na golfových hřištích stavějí jako herní nástrahy, se Američan vyjádřil přezíravě. Leží na území, jehož se týká až poslední fáze výstavby. On věří, že do té doby bude problém vyřešen. Tři z pěti zbývajících vlastníků nevykoupené půdy už s prodejem vyjádřili souhlas.

Zbývá tedy Forbes, hájící svůj domov, a skupina protestujících, kteří se opírají o názor ekologů, že stavba areálu naruší rovnováhu divoké skotské přírody.

"the great dunes of scotland"

Plánovaná investice 1,5 miliardy dolarů:
Dvě osmnáctijamková golfová hřiště
Golfová akademie pro 400 zaměstnanců
Čtyři bloky budov s 950 apartmány
500 luxusních domů
36 vilových rezidencí
Škola pro 225 dětí
98 levných domků
50 malých bytů
Komplex obchodů a restaurací na "Trump Boullevard"

Donald Trump a nákres klubovny u plánovaného golfového hřiště u Aberdeenu.

Trump má ovšem podporu místních politiků, kteří v jeho plánech spatřují příležitost ekonomicky pozvednout turismus v aberdeenském kraji a pomoci ekonomice celého Skotska.

Předloni dali investorovi souhlas s výstavbou. Podle předběžných informací by první osmnáctijamkové hřiště na území, ketré Trump již odkoupil od úřadů i soukromníků, mělo být otevřeno na podzim příštího roku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze