Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trojskoku začala francouzská revoluce. Spustil ji obdivovatel britské legendy

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekord | foto: AP

16 2010
A pak že Francouzi nesnášejí všechno britské! Trojskokan Teddy Tamgho se halovým světovým rekordem pasoval na budoucího krále své disciplíny. Jeho veškerý obdiv přitom míří k jedinému atletovi: Jonathanu Edwardsovi.

"Studuju všechny skoky Jonathana Edwardse na videu," prozradil Tamgho. "On je ten, kdo dosáhl dokonalosti po technické stránce," říká na adresu svého předchůdce.

Ovšem nečekejte slova pokory od dvacetiletého Pařížana, kterého na světla ramp vynesl světový šampionát v katarském Dauhá a výkon 17,90 metrů. "Myslím, že v příštím desetiletí projde trojskok revolucí," tvrdí Tamgho. A bude-li po jeho, půjde o revoluci francouzskou.

Že má mladičký atlet o svých cílech jasno, dosvědčuje následující historka: před dvanácti měsíci přicestoval Tamgho do Turína na halové mistrovství Evropy. Poprvé v životě se setkal s Edwardsem. Na lichotky ale nedošlo. "Řekl jsem mu, že překonám jeho světový rekord," vzpomíná Tamgho.

ZA REKORDEM. Francouzský trojskokan Teddy Tamgho letí na metu 17,90 metrů, tedy pro nový světový rekord

ZA REKORDEM. Francouzský trojskokan Teddy Tamgho letí na metu 17,90 metrů, tedy pro nový světový rekord

Edwardsův vousatý výkon z Göteborgu 1995 má hodnotu 18,29 metrů. Dnes se tahle meta možná zdá Tamghovi i celému světu na dosah. Ale před rokem? Francouz byl v Turíně za spolufavorita, pár týdnů předtím si přivlastnil juniorský světový rekord trojskokem 17,58 metrů.

Jenomže selhal už v kvalifikaci. Zapsal si 15,94, pak dva přešlapy. "Dostal jsem pořádnou facku," mračil se Teddy Tamgho.

V Dauhá složil reparát.

Podívejte se na světový rekord Teddyho Tamgha.

Tamgho zprvu vedl za 17,41 metrů, pak po veleskoku 17,69 v podání Kubánce Yoandrise Betanzose znovu prohrával. Svou odpověď si schoval na poslední sérii. Hop, step a jump. 17,90! Světový rekord!

"Tušil jsem, že na to mám. Vždyť už loni jsem v hale Bercy skočil s přešlapem někam kolem osmnácti metrů," glosoval Tamgho svůj životní počin. "Ale dnes jsem to nečekal. Neuvěřitelné."

Betanzos se přitom ještě pokusil odpovědět. 17,57 ale nestačilo. Mohla vypuknout zlatá francouzská radost. Tamgho tančil s trikolórou, objímal se s maminkou Alice. A pak padl na kolena a očima zamířil nahoru.

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho se svou maminkou Alice krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekord

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho se svou maminkou Alice krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekord

Jen pár metrů od něj mohla smutnit prvotřídní trojskokanská hvězda minulých let. Christian Olsson. Jeho jméno i šest let starý výkon 17,83 z tabulek zmizely. Stejně jako totožný zápis kubánského atleta Aliecera Urrutiy z roku 1997.

Sám Olsson si navíc z Dauhá odvezl nepopulární "brambory". Jenomže pro něj je po vleklých zdravotních problémech zlatý už samotný návrat na dráhu. Tahle dekáda má patřit jinému muži...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze