Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triumfem se chce odrazit do sezony. A stejně ji plánuje laufař Řezáč i končit

Stanislav Řezáč | foto: Martin Sidorják

16 2010
Zdá se, že pověrám nevěří a věřit nechce. První vyhrání, které dálkový lyžař Stanislav Řezáč plánuje vybojovat hned v úvodním závodě sezony, by mu nemělo vyhnat štěstí z kapes v jejím zbytku. Až v samotném finále této zimy totiž přijde hlavní cíl: první místo ve Vasově běhu.

"Chci vyhrát," hlásí Řezáč před startovním výstřelem klasické La Sgambedy v Livignu.

Triumfem by se jezdec Patria Direct teamu nejlépe odrazil za téměř životním cílem – úspěchem v honbě za dosud nedosažitelným grálem - triumfem ve Vasově běhu.

V něm už dvakrát finišoval na třetím místě, ale cesta na úplný vrchol bude bolet. "Vím, že se konkurence každým rokem zvyšuje," uznává Řezáč. "Už skoro dvacet lyžařů hlavně ze severu se připravuje profesionálně jenom na laufy. Ale tenhle závod pro mě zůstává pořád největší výzvou."

Uklidňovat ho může vědomí, že v tréninku odvedl maximum. Během podzimu stihl pět tréninkových kempů na sněhu: dva v Ramsau, pak v norském Sjusjoenu a v Livignu.

Mezitím lyžoval doma v Jizerských horách. A posledních šest dní se připravoval sám v rakouském Obertilliachu v nadmořské výšce okolo 1500 metrů, aby se co nejlépe adaptoval na nedaleké Livigno.

"Jezdí mi to, cítím se dobře," raduje se. A těší se na ideální sněhové podmínky, které v údolí, dějišti závodu, vládnou.

"Klasiku chci vyhrát, ale nepojedu nadoraz. Nedělní hlavní závod, bruslařský maraton, beru na rozdejchání do sezony. Tohle ještě není moje trať, tady jsem do desítky nikdy nebyl," říká excelentní klasik a mistr soupaže.

Přestupní stanicí k vavřínům na "Vasáku" má být lednová Jizerská padesátka. Ta startuje o prvním lednovém víkendu. jen pár stovek metrů od jeho nového penzionu.

"Každoročně je to pro mě jeden z vrcholů. Ale tady hodně záleží na sněhu, podmínky výsledek výrazně ovlivňují," vysvětluje Řezáč.

Loni odjel klasickou trať na bruslařských lyžích a ve finiši mu pak kousek sil scházel. "A ještě jsem pak z toho byl dva týdny úplně vyrychtovanej," vzpomíná.

Zkušený 37letý borec se stal také lídrem týmu hobby-jezdců. Jeho příklad v duchu hesla "Následuj Standu Řezáče" nalákal za necelé dva měsíce více než 60 lyžařů. Budou zařazeni do žebříčku, získají slevy na materiál a také blízký kontakt s předním lyžařem.

"Jsem rád, že lidi mají zájem a že jim něco můžu ukázat, poradit," těší Řezáče. I před Jizerskou 50 zřídí v kůlně u svého penzionu servisní zázemí pro celý tým.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze