Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Triatlonista propásl na Havaji slávu o pár vteřin

triatlonista Tomáš Petr - HAVAJSKÁ CYKLISTIKA. Tomáš Petr ukrajuje kilometry na kole při slavném triatlonovém závodě Ironman. | foto: Archiv Tomáše Petra

24 2006
Kona, Pardubice - Kdyby si trošku "pospíšil", mohla jeho tvář obletět svět. Křepčící Australanka Michellie Jonesová a vedle ní Tomáš Petr. Takové záběry mohly vysílat televizní stanice. "Jenže takhle si mě absolutně nikdo nevšímal," usmál se pardubický triatlonista.

Slavného havajského Ironmana dokončil jen o deset vteřin později než vítězná žena. "Skoro jsem ji v cíli přistál na zádech," podotkl Petr.

Neužil si ani odlesk slávy patřící nejlepší "železné" ženě. Měl jiné starosti. Po tvrdém martýriu se mu ozval žaludek a nakonec skončil v péči lékařů.

"Měl jsem velké křeče. Vzal jsem si něco k jídlu, ale tělo se tomu bránilo. Doktoři mi pak dali kapačku," prozradil Petr. "To byla ale jediná smutná věc."

Jinak si mohl ke svému osmému startu na Ironmanu připsat poznámku - povedený závod. Čas 9 hodin, 18 minut a 41 vteřin je jeho havajským maximem. Zajistil mu 92. místo v absolutním pořadí a 53. příčku mezi profesionály. V konkurenci 1800 závodníků.

"Tělo fungovalo, neměl jsem žádnou zásadní krizi," pochvaloval si zkušený matador.

Letošního Ironmana pojal jinak než ty předchozí. Naplno dostál svému každoročnímu předsevzetí - naplno si závod užít.

"Spousta lidí mi říkala - co blbneš, užij si to, když tam jsi. Nebuď v nervech. Udělej si závod podle sebe," řekl Petr.

Zařídil se podle rad. "Jel jsem svůj závod."

Ovšem nic jiného mu ani nezbývalo. Jako profesionál startoval o čtvrt hodiny dříve než obrovská masa závodníků z tzv. age group.

"Špička rychle ujede a zezadu dorazí málokdo. Na trati jsem se skoro s nikým nepotkal," podotkl Petr.

Jedinou výjimkou byla pozdější vítězka. "Nejlepší žena mě tady vždy zmastila. Nikdy jsem nechápal, že jim nejsem schopen ujet," řekl Petr.

Tentokrát to však vypadalo jinak. V netypickém havajském počasí, kdy si víc užil deště než sluníčka, ujel Australance po třetině cyklistické části.

Ale malá krize v poslední hodině běžeckého maratonu pořadí otočila. Jonesovou znovu zahlédl až v cílové rovině. Konečnou metou proběhl deset vteřin za ní.

"Škoda. Dlouho to vypadalo, že tentokrát souboj se ženskými skončí v můj prospěch," povzdechl Petr. "Ale i tak jsem moc spokojený."

Své osobní maximum, 48. místo z roku 2004, nepřekonal. Ale nejlepší čas ho oproti loňsku posunul o 128 příček dopředu.

"Co před pár lety stačilo na první padesátku, nyní skoro nestačí na stovku. O start na Ironmanu nyní prý ve světě usiluje už 70 tisíc lidí. Všichni lépe trénují, konkurence narostla," řekl Petr. " Proto jsem rád, že to dopadlo takhle," dodal třetí nejlepší Čech v závodě.

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze