Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmý domácí triumf pro triatleta Vabrouška. A rychle balit

V CÍLI. Zlínský profesionál Petr Vabroušek vyhrál domácího Moraviamana v Otrokovicích už posedmé, ještě při žádném startu zde nenašel svého přemožitele. Na svůj traťový rekord ztrácel necelé čtyři minuty. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

23 2014
Pro obyčejného smrtelníka je to nepředstavitelné. Nejprve hodina plavání kraulu na trati 3,8 kilometru, pak cyklistický závod na 180 kilometrů, potom všem ještě maratonský běh na 42,2 kilometru. Dohromady přes osm a půl hodiny mimořádné fyzické zátěže. Petr Vabroušek ze Zlína se však z toho nehroutí.

Když si na domácím závodu Moraviaman v Otrokovicích doběhl při sedmém startu pro sedmý triumf, užil si dlouhodobě nejlepší Čech v triatlonech na dlouhých tratích chvíli slávy v cíli a pak se loučil.

Fotogalerie

Moraviaman v Otrokovicích

„Jedeme s rodinou domů, zabalíme a ráno vyrazíme na letiště. Pak letíme do Washingtonu, kde spojíme dovolenou s přípravou na další závod, který absolvuji v neděli 29. června v Atlantic City,“ vyprávěl Vabroušek a už byl myšlenkami za oceánem. „Projedeme se po Washingtonu, podíváme se do Bílého domů, muzeí a budu krásně odpočatý na ten závod.“

Mezi absolutní elitu patří i ve světě, na českých závodech ale vůbec nemá konkurenci. V Otrokovicích časem 8:33:08 zaostal necelé čtyři minuty za svým traťovým rekordem, přesto za ním byla pořádná díra. Druhý Petr Minařík byl v cíli skoro o deset minut později.

Pro Vabrouška to byl téměř neustále sólový závod. „A to se podepsalo na konečném času, a tedy i na tom, že jsem nepřekonal traťový rekord,“ poznamenal.

Z vody tradičně ještě nelezl coby lídr, na kole vyrážel jako čtvrtý s tříminutovou ztrátou, kterou snadno smazal už v prvním cyklistickém okruhu.

„V plavání mi ucukli ti nejlepší hned na začátku, takže jsem plaval celou dobu sám. Totéž na kole, kde se mě nikdo nechytil, i v maratonu. Prostě celou dobu sám,“ popsal Vabroušek.

Rekordní mezičasy přesto atakoval až do třicátého kilometru.

„Celou dobu sám. To se podepsalo na tom, že jsem nepřekonal rekord.“

Petr Vabroušek, vítěz triatlonu v Otrokovicích

„Pak se udělalo horko, což mi nesedí, a zpomalil jsem. Navíc jsem věděl, že mám náskok, a nikdo mě nestahoval, takže motivace nebyla až tak velká, protože i stávající rekord byl a zůstal můj,“ vysvětlil čtyřicetiletý triatlet.

Do cíle doprovodila vítěze jeho téměř tříletá dcerka. „Rozhodla už před závodem, že cílovou rovinku poběží sama vedle mě a nebude chtít nést, takže i to ovlivnilo, že jsem se až tak nehnal,“ usmál se Vabroušek.

Ženský závod ovládla stylem start-cíl o pět let mladší pětatřicetiletá Petra Krejčová, která časem 9:38:51 rekord otrokovického závodu přepsala.

„Jsem překvapená a velmi spokojená. Nejen s tím, že jsem vyhrála, ale především, že mě nepotkala žádná krize a závod jsem absolvovala zcela v pohodě,“ pochvalovala si.

Při cyklistice se snažila vždy držet na dosah některého z mužů. „Při maratonu jsem pak pořád čekala, kdy přijde nějaká krize, ale ono nic. Dokonce jsem ještě dokázala přidat, když už mě hecovali kvůli tomu traťovému rekordu,“ dodala.Najdete na iDNES.czmobilní verze